Miasto uhonorowało Edwarda Muchę

Miasto uhonorowało Edwarda Muchę

Edward Mucha – Mistrz Polski Amatorów w Biegach Narciarskich, na Nartorolkach oraz w Nordic Walking – został wyróżniony przez Radę Miasta Limanowa tytułem i medalem „Przyjaciel Miasta Limanowa”.

Odznaczenie miejskie wręczali: Przewodnicząca Rady Miasta Irena Grosicka, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Anastazja Brajner oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Edward Mucha – narciarstwo biegowe rozpoczął uprawiać w 1969 r. w „Szkółce Narciarskiej” w Zalesiu. Reprezentował sekcję narciarską KSA Limanovia. Już jako junior osiągał znakomite wyniki. Był uczestnikiem sztafety 3 x 5 km i zdobywcą I miejsca w eliminacjach do Mistrzostw Europy. W 1972 r. został Mistrzem Polski Juniorów na 8 km, a także 2-krotnym Mistrzem Polski Juniorów na 6 km i sztafecie 3 x 4 km. W tym samym roku wygrał Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji.

Podczas służby wojskowej został przydzielony do sekcji WKS Legia Zakopane, zyskując szanse szkolenia i treningu wśród zawodników kadry narodowej. Jako Senior startował do 1982r. uzyskując wiele cennych wyników. W 1977r. Zajął IV miejsce na Mistrzostwach Polski na 50 km. Kilkanaście razy stawał na podium w zawodach Pucharu Polski. W eliminacjach do Mistrzostw Świata był II, tuż za Józefem Łuszczkiem (dwukrotnym medalistą mistrzostw świata).

W międzynarodowej obsadzie był I z Polaków na Memoriale Bronisława Czecha, zajmując VI miejsce. Reprezentował kraj w Spartakiadzie Armii Zaprzyjaźnionych, gdzie startował wśród mistrzów olimpijskich i mistrzów świata, zajmując 16 miejsce jako 3-ci z Polaków.
Karierę sportową zakończył w 1982 r. jako srebrny medalista Mistrzostw Polski w biegu na 15 km. Przez pewien okres czasu wspomagał w szkoleniu młodych narciarzy sekcji klubowej. W wolnych chwilach uprawiał sport rekreacyjnie.

Od 2010 r. powrócił znowu do sportu, rozsławiając Limanową. Przez okres ostatnich 2 lat zdobył 5 tytułów Mistrza Polski. Dwukrotnie na zakończenie całego sezonu narciarskiego, w sprintach narciarskich, na nartorolkach oraz w nordic walking.
Startował w wielu zawodach rangi ogólnopolskiej i europejskiej, gdzie zwyciężał w swojej kategorii wiekowej.
Obecnie nadal trenuje, reprezentując: Klub Sportowy „Limanowa Forrest” oraz Miasto Limanowa i przygotowuje się do dalszych startów w 2013 roku.

Źródło:miasto.limanowa.pl

Zobacz również