Trener Wieretelny o urodzinach Justyny Kowalczyk

Trener Wieretelny o urodzinach Justyny Kowalczyk

– Taryfa ulgowa będzie w dniu urodzin i to wystarczy. Tego dnia najpierw będzie szybki start, a popołudnie może być przeznaczone na świętowanie – mówi Aleksander Wieretelny, trener najlepszej biegaczki narciarskiej na świecie.

Weekend z Pucharem Świata w Czechach zakończył się dla Justyny Kowalczyk drugą pozycją w sprincie. Najbliższy tydzień upłynie jej natomiast pod znakiem treningów we Francji i przygotowań do 30-tych urodzin, choć jak zdradza trener Aleksander Wierietielny taryfy ulgowej z tego powodu nie będzie.

– Rywalizowaliście w ten weekend w Libercu czyli w miejscu bardzo szczęśliwym dla Justyny, bo przecież  tam rozpoczęła przed czterema laty swój zwycięski marsz w światowym czempionacie. Wracacie jeszcze do tamtych chwil, szczególnie teraz przed kolejnymi mistrzostwami świata?

– Oczywiście, że czasami wracamy. Myślimy, analizujemy i to, co było dobre staramy się powtórzyć, a to co można poprawić staramy się poprawić.- Jak to się dzieje, że Justyna pomimo tak dużego wysiłku, jakim jest zwycięskie pokonanie Tour de Ski, po nim biega jeszcze lepiej?

– Mamy taką filozofię treningową, że w lecie nie wykonujemy treningu szybkościowego, a pracujemy na treningach objętościowych. Dlatego Justyna do wysokiej dyspozycji dochodzi dzięki startom. A w czasie Tour de Ski mamy dużo startów w dodatku mocno zróżnicowanych. Są biegi stylem klasycznym i dowolnym, długie i sprinty. To wszystko sprawia, że właśnie wtedy ta forma przychodzi.

– Z Liberca do Polski jest tylko kilkadziesiąt kilometrów. Nie kusiło, żeby na chwilę „wpaść” do kraju?

– Po pierwsze nie mieliśmy na to czasu, bo już w niedzielę rano wyruszyliśmy do Francji. Chcemy tam potrenować na wysokości. Poza tym nie chcemy ryzykować jakiejś choroby czy nawet kataru, więc staramy się przebywać tylko w swoim, sportowym, środowisku.

– Jedziecie trenować czyli Justyna w tygodniu swoich 30-tych urodzin nie będzie miała taryfy ulgowej przy zajęciach?

– Taryfa ulgowa będzie w dniu urodzin i to wystarczy. Tego dnia najpierw będzie szybki start, a popołudnie może być przeznaczone na świętowani.

My przypominamy, że Justyna Kowalczyk urodziła się 19 stycznia.

Źródło:justyna-kowalczyk.pl

Zobacz również