Mija 20 lat od "brązu" zdobytego przez Helenę Mikołajczyk na MŚ w Borowcu

Mija dokładnie 20 lat od ostatniego medalu zdobytego przez polskie biathlonistki na mistrzostwach świata. W 1993 roku w Borowcu (Bułgaria) brązowy medal mistrzostw świata w biegu drużynowym wywalczyła wraz z koleżankami Helena Mikołajczyk.

14 lutego 1993 roku w Borowcu (Bułgaria) był rozgrywany bieg drużynowy. Dziś ta dyscyplina nie jest już rozgrywana. Mało kto pamięta, że wśród tej „brązowej” drużyny była Helena Mikołajczyk, która mieszka na Łętowym.

– Byłam wtedy w drużynie z Zofią Kiełpińską, Anną Sterą i Krystyną Liberdą – wspomina start na MŚ Helena Mikołajczyk.Zdobyty wtedy medal był wielkim sukcesem polskiego biathlonu. Cieszę sie, że po 20 latach Krysia Pałka zdobyła srebrny medal.

Do tego wspaniałego sukcesu po 20 latach nawiązała Krystyna Pałka, która na Mistzrostwach Świata w Nowym Meście zdobyła srebrny medal w biegu na dochodzenie na dystansie 10 km.

Polskie biathlonistki w piątek (15.02) na Mistrzostwach Świata w Novym Meście na Morawach zajęły 9 miejsce w sztafecie 4 x 6 km.

(…)Krystyna Pałka wywalczyła jedenasty medal dla Polski w historii biathlonowych mistrzostw świata. Jedynym złotym medalistą pozostaje w dalszym ciągu Tomasz Sikora.

Na jedenaście polskich medali składa sę jeden złoty, pięć srebrnych i pięć brązowych. Tylko dwa wywalczone zostały przez żeńską część reprezentacji. W 1993 roku Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Anna Stera i Helena Mikołajczyk wywalczyły brązowy medal w biegu drużynowym. Ostatni medal udało się wywalczyć w 2004 roku w Oberhofie. Tomasz Sikora wystrzelał wówczas srebro w biegu na 20km. Na kolejny krążek czekaliśmy więc dziewięć długich lat(…).

Zródło:biathlon.pl