Do Krakowa przyjechała Joanna Mucha. Na krakowskiej AWF dyskutowano o kondycji polskiego sportu. Spotkanie było również okazją, by porozmawiać na temat starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Małopolsce.
Wizyta Minister Sportu i Turystyki jest związana z odbywającym się dziś w Krakowie Małopolskim Kongresem Sportu Powszechnego organizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie i Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, którego uczestnicy dyskutują na temat kondycji polskiego sportu.
– Mogę zapewnić o osobistym poparciu dla idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Małopolsce. Jesteśmy dopiero na początku drogi, ale rokowania są optymistyczne – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Joanna Mucha. – Trwa szacowanie kosztów, zastanawiamy się w jakich miejscach mogłyby się odbyć rozgrywki w poszczególnych dyscyplinach, jakie obiekty i rozwiązania infrastrukturalne będą niezbędne do organizacji takiego przedsięwzięcia – mówiła minister i zapowiedziała, że w związku ze staraniami o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 będzie częściej odwiedzać Małopolskę.
Minister zaapelowała również o włączenie się w debatę dotyczącą reform w polskim sporcie powszechnym oraz jego obecnej kondycji.
– Nie są to rozmowy łatwe i dotyczą kwestii, o których przez wiele lat się nie mówiło. Stwarzamy jednak szansę na to, by każdy związany ze sportem powszechnym podczas dzisiejszej debaty w ramach Małopolskiego Kongresu Sportu Powszechnego miał szansę opowiedzenia o swoich doświadczeniach i pomysłach i by można było wystawić diagnozę dotyczącą kondycji polskiego sportu – przekonywała. Minister podkreśliła jak bardzo te zmiany są potrzebne – według przedstawionych przez nią prognoz dzisiejsi 10 – latkowie z powodu otyłości oraz braku aktywności ruchowej będą żyć o ok. 5 lat krócej niż ich rodzice. Przyznała też, że przy kolejnym podziale dotacji z ministerstwa priorytetem będą właśnie zadania związane z rozwojem sportu powszechnego, w szczególności z budową sal gimnastycznych.
– Cieszę się, że w Małopolsce mamy szansę na dyskusję w gronie osób na co dzień zajmujących się tematyką sportową – mówił marszałek Marek Sowa. – Przed samorządem nadal stoją ogromne wyzwania dotyczące upowszechnienia zdrowego stylu życia, wyławiania talentów sportowych i budowania zaplecza, które pozwoli na osiąganie wyników w sporcie – mówił.
Marszałek i minister przypomnieli również jak wiele obiektów sportowych powstało w Małopolsce w ostatnich latach dzięki współpracy i zaangażowaniu rządu i samorządu – m.in. 195 „Orlików”, którymi Małopolska może się poszczycić.
W dzisiejszej dyskusji na temat kondycji polskiego sportu powszechnego i reformy w polskim sporcie zaproszenie minister Joanny Muchy oraz marszałka Marka Sowy uczestniczyli dziś przedstawiciele władz Małopolski, parlamentarzyści, samorządowcy, przewodniczący samorządowych komisji sportu z gmin miejskich, rektorzy szkół wyższych, dyrektorzy małopolskich szkół, nauczyciele wychowania fizycznego i przedstawiciele klubów sportowych.
Minister wraz z marszałkiem Markiem Sową wręczyli też odznaki „Za zasługi dla sportu” oraz statuetki „Małopolski Laur Sportu” gminom i osobom zasłużonym dla kultury fizycznej w naszym województwie. Joanna Mucha obejrzała również obiekty AWF pod kątem organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i jeszcze dziś wraz z członkiem Zarządu Jackiem Krupą weźmie udział w treningu młodzieżowej sekcji judo Towarzystwa Sportowego „WISŁA”
Odznaka „Za zasługi dla sportu”
Odznaka złota: Jacek Doniec – Małopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Mirosław Mączka – Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Nowej Hucie, Lech Pankiewicz – Akademicki Związek Sportowy, Jan Golc – Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Jan Golc – Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej oraz Andrzej Klimek – Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Odznaka srebrna: Leon Biskup – Małopolski Związek Gimnastyki i Józef Bommersbach – Tarnowski Pałac Młodzieży.
Odznaka brązowa: Sabina Bajda – MOSiR Bochnia, Stanisław Bania – Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, Urszula Koziarowska – WLKS Krakus, Edmund Kubisiak – Magic Boxing Brzesko, burmistrz Żabna Stanisław Kusiro, Bogdan Smok – Towarzystwo Społeczno – Sportowe SPRAWNI RAZEM, Andrzej Żądło – Małopolski Związek Piłki Nożnej, Robert Fraś – Okręgowy Związek Badmintona, Bogusław Szczepański – Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych START.
Statuetki „Małopolski Laur Sportu”
Zasłużeni dla kultury fizycznej w regionie: Włodzimierz Nowak – długoletni Prezes Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie oraz Zofia Czupryna – długoletni Prezes Małopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Krakowie.
Nagrodzono również 3 gminy, które wybudowały najwięcej kompleksów w ramach programu: Miasto Kraków, Gmina Jabłonka oraz Miasto i Gmina Wieliczka.
Źródło:malopolskie.pl