Przyszowa. Najsmaczniejsze potrawy lokalne to: udziec barani, kaczka nadziewana i…kwasoka

Przyszowa. Najsmaczniejsze potrawy lokalne to: udziec barani, kaczka nadziewana i…kwasoka

Udziec barani, kaczka nadziewana i…kwasoka. Te dania zwyciężyły w konkursie "Najsmaczniejsza potrawa lokalna". Odbył się on w Przyszowej, a został zorganizowany przez Stowarzyszenie LGD Przyjazna Ziemia Limanowska.

Czesława Rzadkosz, Urszula Nowgórska, Jan Puchała i Marcin Oleksy, to jury które oceniało przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich – dania.  Po długich rozważaniach zdecydowało się przyznać 3 równorzędne pierwsze miejsca.

Zachwyt wzbudził przyrządzony przez Gospodarstwo agroturystyczne z Łukowicy „udziec barani”. Również pierwsze miejsce przypadło dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Mstowa, które przygotowały kurę nadziewaną mięsem.

Jury oceniając dania brało pod uwagę również ich pochodzenie. Dlatego nie mogło przejść obojetnie obok stoiska młodych gospodyń ze świetlicy środowiskowej w Przyszowej. Pod okiem Elżbiety Bargieł ugotowały one kwasokę. Przepis na tę zupę pochodzi z 1910 roku.

W Konkursie zostaną przyznane nagrody rzeczowe o łącznej wartości 6 tysięcy złotych. Zostały one ufundowane przez organizatora konkursu – Stowarzyszenie LGD Przyjazna Ziemia Limanowska.

Zobacz również