Szwajcarzy dadzą pieniądze na robudowę DPS w Szczyrzycu

Szwajcarzy dadzą pieniądze na robudowę DPS w Szczyrzycu

Dom Pomocy społecznej w Szczyrzycu jako jeden z siedmiu w Małopolsce otrzyma dofinansowanie na rozbudowę swojej placówki i szkolenie pracowników. Łączna kwota przeznaczona dla wszystkich siedmiu placówek to ponad 16,5 mln złotych.

Pieniądze na ten cel zostały pozyskane w ramach projektu: „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy”. 15% kwoty dołożyły samorządy.

 

Pieniądze otrzymają najlepsi – mówi Rafał Barański, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, realizatora projektu i organizatora konkursu. – Na szczycie listy znalazło się 7 projektów, które nie tylko zostały najstaranniej przygotowane, ale też w najwyższym stopniu odpowiadają na potrzeby Małopolski w dziedzinie pomocy społecznej. Szczególnie ważne jest to, że nowe miejsca zamieszkania powstaną w domach dla osób przewlekle psychicznie chorych, bowiem to w nich właśnie jest największy deficyt wolnych miejsc, a jednocześnie kolejka osób chorujących psychicznie oczekujących na przyjęcie do domów pomocy społecznej jest długa – dodaje.

Wśród 122 nowych miejsc pobytu dla osób potrzebujących całodobowego wsparcia, najwięcej, bo aż 56, powstanie w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej 41b w Krakowie. W ramach projektu do dyspozycji podopiecznych wszystkich placówek zostaną oddane także wyremontowane i zupełnie nowe pomieszczenia rehabilitacyjne i terapeutyczne z wyposażeniem.

DPS-y, które uzyskały dofinansowanie, postawiły na rozwój nowoczesnych form terapii. W poszczególnych placówkach planowane jest wprowadzenie terapii przez sztukę, rzeźbę czy taniec. I tak na przykład w DPS-ie przy ul. Michalusa w Gorlicach dzięki dofinansowaniu powstanie „Letnisko” – park rehabilitacyjno-terapeutyczny, gdzie będzie prowadzona muzykoterapia, terapia przez sztukę i przez rozrywkę. Rehabilitacji i terapii sprzyjać ma także zagospodarowanie ponad pół hektara terenów zielonych wokół placówek, tak aby stały się dostępną i bezpieczną przestrzenią dla ruchu i relaksu mieszkańców.

Sfinansowane będą także szkolenia dla pracowników tych placówek, szczególnie osób, które na co dzień pracują z podopiecznymi – opiekunów, terapeutów, rehabilitantów. W szkoleniach i studiach podyplomowych weźmie udział aż 585 pracowników jednostek objętych projektami. Będą zdobywać nowe umiejętności w prowadzeniu terapii, komunikacji z podopiecznymi, a także radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym w swojej  pracy.

Fot:pcpr-limanowa.pl

Zobacz również