Tymbarska młodzież zachęcała do walki z rakiem

Tymbarska młodzież zachęcała do walki z rakiem

Przeszli ulicami Tymbarku, aby zamanifestować swoje zaangażowanie w walkę z rakiem. Uczniowie z ZSz im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku włączyli się ogólnopolską akcję „Mam haka na raka”.

Z okazji Światowego Dnia walki z Rakiem młodzież zorganizowała happening pod hasłem „Mam haka na raka. Uczniowie z klas wojskowych, policyjnych i pożarniczych przeszli ulicami Tymbarku z transparentami i kolorowymi balonikami. Wśród nich maszerowali
przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego oraz gimnazjaliści z Gimnazjum Samorządowego.

Napotkanym mieszkańcom Tymbarku młodzież rozdawała ulotki, zachęcając ich tym samym do przyłączenia się do akcji i zainteresowania problematyką profilaktyki nowotworów.

Finałem akcji była sesja poświęcona tematyce nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem raka skóry. Uczestnicy „Dnia Hakowicza”, zgromadzeni w Bibliotece Publicznej w Tymbarku mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów. Pierwszy z nich przygotowany został przez uczennice ZS im. KEN, drugi przez Panią mgr Urszulę Chrobak – Kochman – lekarza dermatologa.

Celem akcji „Mam haka na raka” jest  zainteresowanie jak największej liczby osób problematyką stale utrzymującej się wysokiej zachorowalności na nowotwory. Ten często niedostrzegany, poważny problem społeczny i zdrowotny ma jedyno, najważniejsze rozwiązanie – odpowiednio wczesne i skutecznie prowadzone działania profilaktyczne. 

„Dzień Hakowicza” ma przede wszystkim za zadanie trafić do szerszej grupy osób oraz pomagać w przełamywaniu strachu i wstydu przed badaniami. Każde uratowane ludzkie życie jest bezcenne i stanowi sens podejmowania tego typu akcji.

Zobacz również