Kibice wybrali najpopularniejszego piłkarza, trenera i działacza

Kibice wybrali najpopularniejszego piłkarza, trenera i działacza

Kibice wybrali "10" najpopularniejszych piłkarzy w naszym regionie. To już piętnasty plebiscyt zorganizowany przez Limanowski Podokręg Piłki Nożnej.

Najpopularniejszym piłkarzm ziemi limanowskiej został Bogdan Kurzeja, który jest zawodnikiem Olimpii Pisarzowa.

Wybrano również najpopularniejszego trenera. Został nim Mateusz Wroński, który na co dzień pracuje z młodzieżą w Pasierbcu.

Działaczem ziemi limanowskiej został wybrany Tadeusz Lis z Kasinki Małej. Od ponad 30 lat zajmuje się piłką nożną. Jest nie tylko cenionym autorytetem dla młodych ludzi, ale i przykładem poświęcenia i oddania dla pracy społecznej.

Gala XV plebiscytu na najpopularniejszego piłkarza, trenera i działacza powiatu limanowskiego odbyła się w Ujanowicach (gm Laskowa). Udział w niej brały również władze Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Nie mogło oczywiście zabraknąć piłkarzy, trenerów, działacze i samorządowców, którzy życzyli ludziom piłki przede wszystkim wytrwałości i gratulowali zaangażowania w pracę społeczną.

1. Mateusz Wroński (Wierchy Pasierbiec) – Instruktor piłki nożnej, organizator wielu imprez sportowych, radny Rady Miasta Limanowa, wiceprzewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki. Były piłkarz MKS „Limanovia” – największy sukces z drużyną: wywalczony awans do IV Ligi Małopolskiej w sezonie 1993/1994. Trener LKS „Wierchy” Pasierbiec od 2011 roku. W sezonie 2012/2013 walczy z drużyną o awans do II ligi juniorów (aktualnie wicelider tabeli). Od 2012 trenuje drużynę trampkarzy (założoną z jego inicjatywy), z którą zdobył w tym roku wicemistrzostwo Gminy Limanowa.
 
2. Piotr Pietruch (Płomień Limanowa) – przygodę z trenerką rozpoczął w drużynie juniorów starszych Zabełcza Nowy Sącz, z którą w sezonie 2007/2008 zajął 6 miejsce w 1 lidze okręgowej. W roku 2008 został współzałożycielem klubu LKS Mszalnica, który w przeciągu kilku lat rozrastał się tworząc grupy młodzieżowe w każdej kategorii (młodzik, trampkarz starszy, junior młodszy i junior starszy). Z każdą z tych drużyn jako trener w szybkim tempie notował liczne awanse od III po I ligi sądeckie. W sezonie 2010/2011 roku został trenerem seniorów Płomienia Limanowa, gdzie w pierwszym roku pracy zanotował 2 miejsce, a rok później wygrał rozgrywki B-klasowe, uzyskując dawno oczekiwany awans do A klasy. W sezonie 2011/2012 objął także drużynę juniorów młodszych Dunajca Nowy Sącz z którą w pierwszym roku pracy wywalczył awans do Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych. Obecnie prowadzi trampkarzy młodszych (I liga) i starszych (II liga) LKS Mszalnica, juniorów młodszych Dunajca (MLJM) oraz seniorów LKS Płomień Limanowa (A klasa).
 
3. Dariusz Żak (Gorce Kamienica) – w 1982 roku trafił do drużyny trampkarzy Limanovii, rok później występował już w juniorach a od 1986 roku w drużynie seniorów.  Dzięki swojej małżonce w 1992 roku trafił do  Kamienicy gdzie od razu stał się filarem drużyny seniorów Gorce Kamienica. Od  1998 r.  przez okres 2 lat   reprezentował barwy KS Sokolica Krościenko. W 2000 roku powraca do Klubu Gorce  Kamienica. Działacz społeczny klubu.  W LKS Gorce  pełni szereg funkcji  m. innymi kierownika drużyny,  trenera drużyny seniorów, członka  Zarządu Klubu . Od 2 lat  pełni funkcję wiceprezesa klubu ds. sportowych.
 
4. Andrzej Zalewsk
i (Sokół Słopnice) – wychowanek KS Limanovia. Już w wieku 16 lat zaczął grać w klasie międzyokręgowej w drużynie seniorów. Był w kadrze województwa krakowskiego jako junior.  W roku 1975 przeszedł do KKS Sandecja Nowy Sącz. Po odbyciu służby wojskowej  powrócił  do macierzystego klubu Limanovii. Po zakończeniu kariery zawodniczej dał się poznać z korzystnej strony jako trener. Przez dwa lata prowadził zajęcia z trampkarzami Limanovii a następnie z dobrym skutkiem prowadził m.in. zespół Hartu Tęgoborze wprowadzając ten zespół do  nowosądeckiej Kl „A”. Po rozstaniu się z tym klubem został szkoleniowcem LKS „Laskovia” wprowadzając ten zespół do „A” klasy. Lubi pracę z młodzieżą i nawiązuje wspólny język z zawodnikami starszymi. Ceni sobie rzetelność, pracowitość, uczciwość. W 2004 roku zajął 1 miejsce w Plebiscycie Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej i Gazety Krakowskiej na najpopularniejszego trenera Ziemi Limanowskiej.
 
5. Andrzej Grabczyk – wychowanek Łososia Łososina Dolna.  Występował na pozycji środkowego pomocnika. Podczas swojej przygody z piłką w barwach Łososia osiągnął: 2000/2001 awans do klasy ‘A’; 2002/2003 awans do klasy „O”; 2003/2004 awans do IV ligi. W sezonie 2007/2008 przeszedł do drużyny Limanovii,  z którą wywalczył awans do IV ligi . Od sezonu 2012/2013 trenuje seniorską drużynę AKS Ujanowice (grający trener)
 
NAJPOPULARNIEJSZY PIŁKARZ:
1. Bogdan Kurzeja (Olimpia Pisarzowa) – Bogdan Kurzeja, ur. 11.03.1990 r. rozpoczął przygodę z piłką nożną w Zalesiance Zalesie,  jako trzynastoletni trampkarz. W wieku 16 lat został wcielony do seniorskiej drużyny Zalesianki i mimo młodego wieku radził sobie nadzwyczaj dobrze. Od 2009 r. gra w Olimpii Pisarzowa. Żonaty, ma małą córeczkę. Bogdan jest napastnikiem. Jego atutem są warunki fizyczne, waleczność i zaciętość. Gra do przysłowiowego końca i wiele bramek zdobył w sytuacjach zdawałoby się niemożliwych do strzelenia gola. Ze względu na styl gry kibice nadali mu  przydomek „Demol”.
 
2. Łukasz Koza (Płomień Limanowa) – zawodnik Płomienia Limanowa grający na pozycji bramkarza. Pierwszym trenerem był jego wujek Andrzej Koza. Przygodę z piłką nożną rozpoczął w trampkarzach Płomienia na pozycji pomocnika. Po kilku rozegranych meczach postanowił zmienić swoją rolę w zespole i został bramkarzem. Z drużyną trampkarzy wygrał II ligę Limanowskiego Podokręgu w sezonie 2007/2008. W tym samym sezonie zadebiutował w drużynie Juniorów pod wodzą trenera Łukasza Bukowca. Wraz z drużyną Juniorów awansował z II ligi limanowskiej Juniorów do Okręgowej Ligi Juniorów i osiągał duże sukcesy w Okręgowej Lidze Juniorów Starszych Nowy Sącz. W sezonie 2009/2010 drużyna, w której regularnie bronił, zajęła 4 miejsce nie wiele ustępując drużyną z okręgu sądeckiego. W sezonie 2008/2009 zadebiutował w A klasie Limanowskiej z Płomieniem Limanowa. Od 2010 roku regularnie bronił zarówno w drużynie juniorów jak i seniorów Płomienia. Z drużyną juniorów w ostatnim swoim sezonie młodzieżowej kariery zajął 10 miejsce w I lidze Juniorów Nowy Sącz. Było to w 2012 roku, kiedy to z drużyną seniorów pod wodzą Piotra Pietrucha awansował do A klasy Limanowskiej z pierwszego miejsca w B klasie. Na swoim koncie ma rozegranych ponad 200 meczów w Płomieniu Limanowa i obecnie jest najlepszym zawodnikiem w klubie pod tym względem.
 
3. Piotr Jasiński (Gorce Kamienica) – To wychowanek grup juniorskich Sandecji Nowy Sącz.. Pseudonim boiskowy „Strzałka”. W  1988 roku pojawił się w Kamienicy za sprawą małżonki. No i oczywiście został zwerbowany do Gorców. Jak sam dzisiaj wspomina początki w klubie miał bardzo ciężkie. Będąc zawodnikiem rezerwowym i niezbyt często pojawiał się na boisku. Ale z czasem się to zmieniło i stał się siłą napędową drużyny Gorców. Dzisiaj jest snajperem bez którego ciężko sobie wyobrazić grę w ataku zespołu z Kamienicy. Zaliczył również krótki epizod w LKS Jodłownik. Jeden z najlepszych napastników w limanowskiej Kl. A.
 
4. Paweł Grucel (Sokół Słopnice) – wychowanek Sokoła Słopnice. Od wieku trampkarza gra w Sokole Słopnice, gdzie z roczną przerwą podczas której występował w juniorach Limanovii Limanowa w lidze wydzielonej, gra do dziś. Największy sukces: awans do ligi okręgowej z Sokołem w sezonie 2008/2009.
 
5. Piotr Janisz (AKS Ujanowice) – wychowanek Amatorskiego Klubu Sportowego Ujanowice. W barwach Ujanowic jako senior rozegrał już 191 meczów strzelając 45 bramki.  Występuje głównie jako lewy pomocnik.  Szybki i  waleczny. Z AKS-em wywalczył awans do klasy „A” w sezonie 2003/2004 oraz awans do ligi okręgowej w sezonie 2010/2011.
 
6. Albert Piwowarczyk (LKS Rupniów) – w wieku 15 lat rozpoczął grę w klubie LKS Blyskawica Rupniów. W tym czasie z drużyną juniorów zdobył mistrzostwo powiatu LZS. W wieku 16 lat dołączył do składu seniorów i do dzisiaj reprezentuje klub LKS Rupniów na pozycji napastnika. W 2012r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Limanowej, a obecnie studiuje w Krakowie na Politechnice Krakowskiej.
 
7. Artur Matras (Sokół Słopnice) – wychowanek Hutnika Kraków. W wieku 20 lat zaczął grać w Sokole Słopnice, gdzie z roczną przerwą podczas której występował w krakowskiej lidze okręgowej, gra do dziś. Od 2010 roku trener trampkarzy Sokoła Słopnice, z którymi w 2011 roku wywalczył awans do I Ligi Trampkarzy.
 
8. Leszek Filipiak (Witów Mszana Górna) – wychowanek Witowa Mszana Górna. W roku 2000 zadebiutował w rozgrywkach ligowych w kategorii trampkarzy. Później grał  w juniorach. W wieku 16 lat rozpoczął grę w drużynie seniorskiej, w której gra do tej pory.
 
9. Radosław Kulewicz (Limanovia Limanowa) – zawodnik I drużyny seniorów Limanovii Szubryt. W rundzie jesiennej sezonu 2012/13 rozegrał wszystkie spotkania w pełnym, wymiarze czasu gry. Występuje na pozycji środkowego obrońcy. Wszechstronny sportowo. Będąc czołowym zawodnikiem tenisa stołowego w naszym regionie za namową trenerów wybrał piłkę nożną. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego z tytułem magistra wychowania fizycznego W chwili obecnej jedyny z wychowanków, który  ma pewne miejsce w podstawowym składzie trzecioligowej Limanovii Szubryt.
 
10. Józef Gargas (Orkan Szczyrzyc) – przygodę z piłką rozpoczynał w trampkarzach Orkana Szczyrzyc. Następnie rozwijał się pod okiem Mariana Tajdusia w trampkarzach i juniorach LKS Jodłownik. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym o profilu piłka nożna w Tymbarku, co łączyło się z przenosinami do KS Tymbark. Tam grał w juniorach młodszych i starszych, w klubie tym zaliczył debiut w seniorach. Jeszcze przed ukończeniem liceum ponownie reprezentował barwy Orkana Szczyrzyc z którym dwa razy wywalczył awans do IV ligi. W drużynie z miejscowości Ojców Cystersów występuje do dnia dzisiejszego, lecz z 12 miesięczną przerwą, kiedy to w sezonie 2009/10 był na rocznym wypożyczeniu w reaktywowanym LKS Jodłownik. Z klubem tym również zaliczył awans z A klasy do VI ligi.
 
NAJPOPULARNIEJSZY DZIAŁACZ SPORTOWY:
Tadeusz Lis – Prezes LKS „Zenit” Kasinka Mała. Od 1984  zawodnik LKS Zenit Kasinka Mała. Prezes Klubu w latach  1991 – 1993 oraz od 1998 do dzisiaj. Inicjator przebudowy i modernizacji stadionu sportowego w Kasince Małej. Jako trener prowadzi społecznie zajęcia treningowe  z drużynami juniorów i trampkarzy. Zasłużony działacz sportowy  wnosi ogromny wkład pracy społecznej w rozwój piłki nożnej na terenie gminy Mszana Dolna oraz Ziemi Limanowskiej.

Dodatkowo pucharami zostali wyróżnieni;
– Stanisława Niebylska – Wójt Gminy Laskowa,
– Ewa Pajor Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa,
– Józef Król – Prezes AKS Ujanowice,
– Józef Salabura – sponsor strategiczny AKS Ujanowice,
– Grzegorz Nowak – sponsor AKS Ujanowice,
– Piotr Chełmecki – sponsor Klubu „dobry duch Klubu”, grający w druzynie „oldboy”,
– Józef Kmiecik – wzorowy gospodarz murawy boiska AKS Ujanowice,
– Adam Bukowiec – Skarbnik AKS Ujanowice – opiekun wszystkich obiektów sportowych Klubu,
– Mariusz Przystał – Sekretarz AKS Ujanowice, trener drużyn młodzieżowych, wielokrotny kró,l strzelców Kl”A”,

Zobacz również