Klasyk na 10 km w Lahti dla Justyny Kowalczyk

26 zwycięstwo, oraz 58 podium zawodów Pucharu Świata stało się faktem. Justyna Kowalczyk w wielkim stylu zwyciężyła w biegu na 10 km stylem klasycznym w fińskim Lahti – podczas swojego 178 startu w zawodach rangi PŚ.

Mieszkanka gminy Mszana Dolna nie dała rywalkom najmniejszych szans w swojej ulubionej konkurencji (10 km „klasykiem”). Justyna z każdym kilometrem systematycznie powiększała przewagę nad Heidi Weng, Marit Bjoergen oraz Therese Johaug. Aż się wierzyć nie chce że zawodniczki które jeszcze tydzień temu, podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme, z lekkością utrzymywały tempo naszej krajanki. Zostały, używając terminologii bokserskiej w bezprzykładny sposób „znokautowane”.

Ostatecznie druga na mecie M. Bjoergen straciła 23,1 sekundy, natomiast trzecia H. Weng 25,5 sekundy. Zwycięstwo daje Justynie 100 punktów w klasyfikacji generalnej PŚ. Oznacza to że mieszkanka Kasiny Wielkiej ma obecnie 1678 „oczek”, a drugą w klasyfikacji Norweżkę Therese Johaug wyprzedza o 581 punktów. Następne zawody już w najbliższą środę 13 marca w norweskim Drammen. Na godz. 16:15 zaplanowano sprint uliczny techniką klasyczną. Być może Justyna, po raz pierwszy w karierze, będzie w stanie zwyciężyć na norweskiej ziemi? Trzymamy kciuki!!!

Tekst: Rafał Kubowicz