Misterium Męki Pańskiej. Miasto już żyje przedstawieniem

Misterium Męki Pańskiej. Miasto już żyje przedstawieniem

24 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej odbędzie się przedstawienie, na które czeka całe miasto – Misterium Męki Pańskiej. Na scenie zobaczymy m.in. samorządowców, nauczycieli i mieszkańców miasta. W sumie wystąpi ponad 50 osób.

Z naszą kamerą wybraliśmy się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej aby tam podpatrzyć jak idą przygotowania do przedstawienia, którego pomysłodawcą jest ks. Rafał Piórkowski, wikariusz pracujący w parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. – Pomysł ten zrodził się w mojej głowie ponad rok temu – zdradził nam kapłan.

– Do premiery przedstawienia zatytułowanego ” Pójdź za Mną” , zostało ponad 3 tygodnie. Odbędzie się ona 24 marca, w Niedzielę Palmową. Prapremiera dbędzie się w sobotę 23 marca. Zastaliście nas na próbie z aktorami, którzy w tym przedstawieniu wcielają się w rolę faryzeuszy. Cieszę się, że udało się w ten projekt zaangażować tak wiele osób, którym bardzo dziękuje – dodaje.

Przedstawienie jest także dużym przedsięwzięciem organizacyjnym. Scena MOK-u w Mszanie Dolnej z dnia na dzień zapełnia się co rusz to nowymi rekwizytami.

– Rekwizyty i scenografię sami tworzymy – mówi z kolei Piotr Armatys, dyrektor MOK-u. – Pomagają nam mieszkańcy dając materiały budowalne, z których powstaje główna scenografia na naszej scenie.

Aktorzy, którzy wystąpią w tym prawie 2-godzinnym przedstawieniu ćwiczą kilka razy w tygodniu. widać, że zainteresowanie w mieście „Pasją” jest spore.

– Każdy z aktorów jest bardzo zainteresowany swoją rolą i chce wypaść jak najlepiej – mówi Dorota Mucha, która na co dzień pracuje w szkole.

– Kiedy wracam do domu, to opowiadam żonie i dzieciom jak było na próbie – dodaje z kolei Jan Karpierz z Mszany Górnej. – Chciałbym też dać coś od siebie dla naszej społeczności – zaznacza Adam Malec, Przwodniczący Rady Miasta Mszana Dolna.

W przedstawieniu tym prócz mieszkańców zagrają również samorządowcy. Na scenie zobaczymy burmistrzów miasta, wójtów i radnych. Nie zabraknie wśród aktorów księży pracujących w parafii.

Aktorzy, którzy wystąpią w Misterium, będą ubrani w stroje w jakie byli ubrani mieszkańcy Jerozolimy sprzed 2 tysięcy lat. Przedstawienie będzie miało również oprawę muzyczną.

– Tutaj wykorzystamy fragmenty ścieżki muzycznej z filmu „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona – opowiada Andrzej Leśniak, nauczyciel muzyki.

Organizatorzy zaplanowali dla widzów w sumie cztery przedstawienia. Zainteresowanie nim jednak jest tak duże, że wielu nie będzie miało okazji wcisnąć się do małej mgącej pomieścić niewiele ponad 60 osób sali „Orkanówki”. Dlatego też przedstawienie będziemy transmitować na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy wszystkich już dziś na tę transmisję, która odbędzie się w TV28, w Niedzielę Palmową, 24 marca o godzinie 19.00.

Tekst nadesłany przez organizatorów:

Na scenie zobaczymy np.  … chórzystów z męskiego chóru przy parafii św.Michała ; p. Władysław Mrózek (bas) wcieli się w rolę Arcykapłana Annasza, jego koledzy- pan Antoni Gil(tenor I) zagra Sadoka, zaś Michał Ciężadlik (bas I), Hananiasza. Swoich sił aktorskich spróbują …. rajcowie mszańscy – przew. RM Adam Malec zagra Kajfasza, zaś Jerzy Karczewski, na codzień nauczyciel j.angielskiego ubierze szaty Józefa z Arymatei. Do roli Piotra ks. Rafał wybrał dyr. ZSTI w Mszanie Dolnej Andrzeja Dębskiego. W gronie Apostołów zobaczymy …(trudno uwierzyć?) obu mszańskich proboszczów – ks. Jerzego Raźnego (Apostoł Szymon) i ks. dra Tadeusza Mrowca (Apostoł Jakub) W role innych towarzyszy Jezusa wcielą się wójt gm. Mszana Dolna Bolesław Żaba (Apostoł Jakub syn Alfeusza) burmistrz Tadeusz Filipiak (Apostoł Juda Tadeusz), pracownicy UG – mieszkańcy Mszany, panowie Józef Duda ( Apostoł Mateusz) i Janusz Buła (Apostoł Bartłomiej) Widzowie rozpoznają z pewnością w Apostole Filipie – przew. RG Mszana Dolna Jana Chorągwickiego z Łostówki, zaś w św. Tomaszu – dyr. Firmy Technifleks – Wojciecha Sitkowskiego. Przewodniczący Rady Parafialnej, Jerzy Łabuz,  na scenie „przywdzieje” skórę wielbłąda – zagra św. Jana Chrzciciela. Buty dla aktorów wykonała Firma Abata P. Piekarskich. Długa jest jeszcze lista z nazwiskami aktorów-amatorów, ale niech tyle dziś wystarczy.

          Inni, którzy nie czują się mocni „na deskach”, zaoferowali swoją pomoc na innej płaszczyźnie – ks. Rafał jest niezmiernie wdzięczny za bezinteresowność Andrzejowi Toporkiewiczowi (materiały budowlane) Stanisławowi Jania ( drewno na budulec scenografii), mszańskim stolarzom – Feliksowi Majdzie, Adamowi Wietrzykowi i Kazimierzowi Bierówka.  Janusz Siepak z WySPA Mszanka dla wszystkich aktorów zapewni ciepłe napoje i coś „na zęba”. Aktorów trzeba ubrać – Przedsiębiorstwo JANDA pp. Janiny i Kazimierza Duda i p. Malgorzata Stehle już szyją, co potrzeba. Szewc Tadeusz Kołodziej z Łostówki zabrał się za ..sandały dla rzymskich żołnierzy ( będą nimi strażacy-ochotnicy). Spektaklowi musi towarzyszyć muzyka – pracuje nad nią Andrzej Leśniak i światło – zmartwienie Piotra Armatysa, ale ze sprzętem pożyczonym przez Macieja Gryszkę z firmy AGM z Krakowa, na pewno sobie poradzi. Pomoc w reżyserce zaproponowała Katarzyna Wasilewska – polonistka z ZSM nr 2.

Zobacz również