Odsłonięcie pomnika katyńskiego w Mszanie bez udziału zapowiedzianych gości

Odsłonięcie pomnika katyńskiego w Mszanie bez udziału zapowiedzianych gości

W środę w Parku Krasińskich w Mszanie Dolnej zostanie odsłonięty pomnik, który ma upamiętnić 6 mszańskich ofiar Katynia, a także ofiary katastrofy smoleńskiej. Mimo wcześniejszej deklaracji z udziału w uroczystości zrezygnowała Straż Graniczna i Komenda Małopolskiej Policji.

Trwają już tylko kosmetyczne prace przy pomniku katyńskim w Mszanie Dolnej. Zostanie on odsłonięty jutro o 13.30 w Parku Krasińskich. O wydarzeniu tym zrobiło się głośno zanim do niego doszło, a to ze względu na brak w nim uczestnictwa Kompanii Honorowej Straży Granicznej i Komapnii Honorowej Komendy Małopolskiej Policji. 

Pogranicznicy zrezygnowali z przyjazdu do Mszany Dolnej, bo w tym samym czasie mają Marsz Sybiraków w Nowym Sączu. – Jestem troche zaskoczony i zdumiony ta sytuacją, bo ze Strażą o tej uroczystości rozmawiam od listopada 2012 roku – mówi Zbigniew Jarosz, organizator tej uroczystości.

W Mszanie Dolnej również nie pojawi sie jak wcześniej mnie zapewniano – Kompania Honrowa Małopolskiej Policji. Ma być za to poczet sztanadrowy, a delegację na tej naszej uroczystości ma reprezentować mł. insp. Tadeusz Stachak z Limanowej.

Pomnik, który w środę zostanie odsłonięty ma upamiętnić 6 mszańskich ofiar Katynia, Starobielska i Ostaszkowa, a także ofiary katastrofy smoleńskiej. Z incjatywy Tadeusza Filipiaka, burmistrza Mszany Dolnej zostanie również odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie nad Smoleńskiem.. Odsłonięcie pomnika odbędzie się w rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, których szczątki spoczęły w krypcie na Wawelu.

Zobacz również