W samotności zmarł Piewca Karpat – Stanisław Dobrowolski

W samotności zmarł Piewca Karpat – Stanisław Dobrowolski

Mówiono o nim "Piewca Karpat". Sam też chciał aby się tak do niego zwracać. Całe swoje życie poświęcił rzeźbie i malarstwu. Sam mawiał, że Jego prace to hołd dla :Pani Podhala". W wieku 86 lat zmarł Stanisław Dobrowolski.

Stanisław Dobrowolski był absolwentem Akademii Sztuk  Pięknych w Warszawie. Urodził się w 1927 roku na Słomce. Kiedy miał 13 lat zmarli mu rodzice, później musiał radzić sobie sam. Pierwszym, który dostrzegł jego talent był rabczański architekt Jakub rzepecki. Skierował młodego wtedy Dobrowolskiego do Szkoły Plastycznej w Zakopanem… 

Jako  student Wydziału Rzeźby ASP – u  prof.  Franciszka Strynkiewicza – w 1956 r. uzyskał absolutorium, a w roku 1958 roku dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Dla  uczczenia  100-nej rocznicy urodzin  Władysława Orkana oraz  w  związku  z równocześnie przypadającym na tę rocznicę – swoim  jubileuszem XXX-lecia pracy artystycznej – Stanisław Dobrowolski zorganizował w 1975 roku – w  swojej własnej  pracowni  w Kasinie Wielkiej (na osiedlu „Wydarte”) – wernisaż swojej dotychczasowej twórczości.

Stanisław Dobrowolski był równiez kustoszem Oraknówki. Swoje prace wystawiał w wielu galeriach w Polsce. Zmarł w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu. Miał 86 lat.

Pogrzeb Stanisława Dobrowolskiego odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 13.00 w Kasinie Wielkiej.

Wkrótce reportaż video.

Zobacz również