Ks. Jakub Gil na złoty jubileusz dostał od rodaków bujany fotel

Ks. Jakub Gil na złoty jubileusz dostał od rodaków bujany fotel

Pochodzący z Glisnego emerytowany proboszcz parafii papieskiej w Wadowicach ks. infułat Jakub Gil, 7 czerwca obchodził w swej rodzinnej wiosce Złoty Jubileusz Kapłaństwa.

Pod Luboń z życzeniami przybyli liczni goście. Słowa gratulacji skierował także pod adresem Jubilata w swym liście na uroczystość metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

„Kościół Krakowski radośnie świętuje jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich Księdza Infułata i razem z Nim gorąco dziękuje Trójcy Przenajświętszej za otrzymane łaski wiernej kapłańskiej służbie dla ludu i dla Boga-Miłości – napisał Ksiądz Kardynał. Przypomniał w swym liście kapłańską drogę Jubilata, która rozpoczęła się w parafii Zubrzycy Górnej, potem w Zebrzydowicach i Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Następnie w latach 1977 do 1994 wznosił razem z mieszkańcami Wzgórz Krzesławickich w Nowej Hucie kościół. Przez cztery kolejne lata był dyrektorem Caritas archidiecezji krakowskiej, a przez 13 lat proboszczem rodzinnej parafii Jana Pawła II w Wadowicach.

„Z wielką starannością troszczył się o duchowy i materialny wzrost tego szczególnego miejsca” – podkreślił Kardynał, dziękując Jubilatowi za gorliwą kapłańską służbę.

„Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego – często mówił św. Jana Marii Vianneya, patron kapłanów. Dzisiaj mamy też dzień modlitwy o świętość kapłanów. Jest więc to bardzo dobry czas na świętowanie 50 lat bycia księdzem dzięki powołaniu przez Jezusa i włączeniu w grono kapłańskie w dniu święceń, które przyjął Dostojny Jubilat 23 czerwca 1963 r. w katedrze Wawelskiej z rąk bpa Karola Wojtyły” – powiedział w czasie uroczystej Mszy św. rektor kościoła w Glisnem ks. Andrzej Sawulski SCJ.
 

„Od tamtego pamiętnego dnia zaczęło się Twoje kapłaństwo Drogi nasz Jubilacie, które osiągnęło piękny Złoty Jubileusz. Ale jak sam mówisz – wszystko się zaczęło tu w Glisnem. Więc dlatego tutaj gromadzimy się przy Tobie w Jubileuszowym Roku twego Kapłaństwa, by razem z Tobą dziękować Sercu Jezusa, że spojrzał na Ciebie z miłością, powiedział „Pójdź za Mną”, a Ty zaufałeś Mu, opuściłeś rodzinne strony i darem kapłaństwa służyłeś w różnych miejscach” – dodał. Przeczytał również napisane jeszcze przed śmiercią słowa życzeń od kard. Stanisława Nagyego, który często odwiedzał tutejszą placówkę sercanów i bardzo cenił osobę Księdza Infułata.

Potem na scenie obok kościoła wszyscy mogli zobaczyć występ dzieci z miejscowej szkoły, które pod kierunkiem katechetki Doroty Muchy przypomniały najważniejsze wydarzenia z życia i kapłaństwa Jubilata.
 

Do życzeń i gratulacji ułożyła się długa kolejka. Składali je m.in. burmistrz Wadowic Ewa Filipiak z delegacją, władze powiatu limanowskiego z wicestarostą Franciszkiem Dziedziną. Słowa gratulacji i życzeń od wójta Gminy Mszana Dolna wyraził jego zastępca Tadeusz Klimek wraz z przewodniczącym rady Janem Chorągwickim. Dziękowali za obecność Jubilata podczas rożnych wydarzeń gminy i życzyli doczekania kolejnego jubileuszu Cieple słowa popłynęły od burmistrza miasta Tadeusza Filipiaka, wójta Gminy Niedźwiedź Janusza Potaczka z przewodniczącym Rady Edwardem Krzysztofiakiem, miejscowych strażaków i mieszkańców Glisnego, którzy podarowali Dostojnemu Jubilatowi bujany fotel.

Źródło: UG Mszana Dolna

Zobacz również