Mszana Dolna. Z tych baterii będzie chleb…

Mszana Dolna. Z tych baterii będzie chleb…

Pierwsza instalacja solarna już działa u rodziny Gacków z Mszany Dolnej. Baterie słoneczne na dachu domu Państwa Małgorzaty i Wojciecha Gacków, to przysłowiowy strzał w "10".

Pan Wojciech był pierwszym mieszkańcem Mszany Dolnej, który zaufał szwajcarsko-polskiemu programowi i przystał na oferowane warunki. Dziś nie krył radości – temperatura wody w zbiorniku sięga prawie 80″C, ale na rzetelną oceną systemu trzeba poczekać do pierwszego rachunku za gaz, który do dziś był jedynym źródłem podgrzewania wody u Państwa Gacków. Niższy rachunek od PGNiG będzie oznaczać, że solary się sprawdzają.

W odbiorze zamontowanych solarów uczestniczył Kierownik Projektu Antoni Róg, przedstawiciele głównego wykonawcy – sułkowickiej Firmy SKORUT SYSTEMY SOLARNE, podwykonawca – mszańska firma Wojciecha Gocała, inspektorzy nadzoru, oraz właściciel posesji i burmistrz Tadeusz Filipiak. Jeszcze w czwartek komisja miała w planie odbiór kolejnych czterech kompletnych instalacji w Mszanie Dolnej.

Dla przypomnienia – wartość całego Projektu pn. Odnawialne Źródła Energii w Mszanie Dolnej oraz gminach Partnerskich zamyka się kwotą 24mln. 610tys. zł. Z tej ogromnej sumy strona szwajcarska zagwarantowała 85% własnych środków, zaś partnerzy z sześciu uczestniczących w projekcie gmin, pozostałe 15% sumy. Oprócz naszego miasta, do projektu przystąpiły; gm. Mszna Dolna – Lider Projektu oraz gminy – Dobra, Niedźwiedź, Raba Wyżna i Kamienica. Projekt zakłada montaż i finansowanie (w 85%) 2152 instalacji solarnych na budynkach prywatnych i 6 instalacji na obiektach użyteczności publicznej. W samej Msznie Dolnej baterie słoneczne (solary) pojawią się na 242 dachach.

Zobacz również