Odkrywcy pod szczytem Śnieźnicy grali i śpiewali, że aż miło

Odkrywcy pod szczytem Śnieźnicy grali i śpiewali, że aż miło

Śnieżnica była piątym w tej edycji szczytem, który gościł uczestników akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Odkrywcy na stacji PKP w Kasinie Wielkiej ratowali śpiewem galicyjską kolej przed likwidacją

Na jej szczycie została odprawiona msza święta, którą wspólnie koncelebrowali ks. dr Marek Krupa – proboszcz z Parafii Św. Mikołaja w Skrzydlnej oraz ks. Jan Zając  kapelan i gospodarz Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy.

Po wspólnej fotografii  turyści pod opieką przewodnika Mirosława Sipaka przeszli szlakiem zielonym i niebieskim do stacji PKP w Kasinie Wielkiej.

Tutaj bowiem organizatorzy akcji wspólnie ze Stowarzyszeniem lokomotywa przygotowali dla wszystkich turystów wspaniały happening. Ponad 1000 osób miało odśpiewać piosenkę „Wsiąść do pociągu byle jakiego…” i odśpiewało pod kierownictwem Waldemara Domańskiego i aktorów z krakowskiego kabaretu Loch Camelot.

Później turyści wzięli udział w tradycyjnych konkursach, które są nieodzowną częścią każdego wyjścia na szczyty Beskidu Wyspowego.

Najszerszą wiedzą o Beskidzie Wyspowym, Gminie Dobra i trasie Transwersalnej, była Zofia Pietruszka z Rabki.

Najmłodszym zdobywcą Śnieżnicy była 14-miesięczna Anna Ostapczuk z Nowego Targu, a najstarszą Pani Maria Jarosz z Dobrej. Z najdalszego zakątka Polski na Śnieżną Górę przybyła Iwona Krakowska z Ełku, a z najdalszego zakątka świata Jan Skowronek z Oslo. Najmilszą turystką wybrano Magdalenę Kuklińską z Myślenic. Najmilszym został Maciej Kwaśniewski z Krakowa .

W sobotę 20 lipca odkrywcy spotkają się  na Luboniu Wielkim. W niedzielę 21 lipca na wyjście na Potaczkową.

 Od 20-28 lipca 2013 roku trwać będzie  Tydzień Kultury Beskidu Wyspowego.

Celem Tygodnia jest prezentacja bogatej kultury, tradycji, zwyczajów, regionalnych smaków, twórczości ludowej górali Białych, Zagórzan, Lachów, Kliszczaków, górali Szczyrzyckich i Łąckich.

Przez dziewięć lipcowych dni w dziewięciu miejscowościach zaprezentuje się ponad 50 zespołów regionalnych, orkiestr, kapel, zespołów muzycznych z regionu Beskidu Wyspowego i gmin partnerskich (Ukraina, Niemcy, Słowacja).

Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały degustacje i kiermasze ze znakomitymi potrawami i wypiekami regionalnymi, a twórcy ludowi wystawy rękodzieła artystycznego i pokazy mody regionalnej.
Dzieci i dorośli będą mogli spróbować swoich sił w licznych konkursach i warsztatach plastycznych, lalkarskich, koronkarstwa oraz sportowych.

Tydzień rozpoczynamy w sobotę 20 lipca w Łącku od spotkania z góralami łąckimi. W niedzielę 21 lipca parada orkiestr w Tenczynie (Gmina Lubień).

W poniedziałek 22 lipca w Czasławiu zaprezentują się Gmina Raciechowice i Gmina Wiśniowa. We wtorek 23 lipca do Limanowej zaprasza Miasto Limanowa, a w środę 24 lipca Gmina Kamienica do Szczawy.

W czwartek 25 lipca warto odwiedzić Słopnice, w piątek 24 lipca wybrać się pod Łopień do Tymbarku, a w sobotę do Parku Małachowskich w Dobrej.

Na zakończenie Tygodnia Gmina Jodłownik zaprasza na Kostrzę, a następnie do Sadku na prezentację dorobku kulturalnego w niedzielę 28 lipca 2013 roku.

Szczegóły na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl

Zobacz galerię z akcji na Śnieżnicy na portalu gorce24.pl

   

Zobacz również