Kasina Wielka. Pamiętali o tych, co przelali krew za Ojczyznę

Kasina Wielka. Pamiętali o tych, co przelali krew za Ojczyznę

Na przysiółku „Mogiła” w Kasinie Wielkiej odbyła się uroczystość patriotyczno- religijna upamiętniająca walki 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej walczącej z najeźdźcą na terenie naszej gminy i Kasiny Wielkiej.

Przy pomniku poświęconym bohaterom tamtych dni została odprawiona msza święta za poległych żołnierzy, mieszkańców gminy, partyzantów i mieszkańców Kasiny Wielkiej. Liturgię sprawowali ks. Jan Zając ze Śnieżnicy i ks. Gracjan Hebda, wikariusz parafii Rzymskokatolickiej w Kasinie Wielkiej. Przepiękna pogoda spowodowała, że na uroczystość przybyło bardzo dużo mieszkańców Kasiny Wielkiej a także okolicznych miejscowości i młodzież.

Przed uroczystością na grobach poległych ułanów 24 pułku na miejscowym cmentarzu oraz na grobach żołnierzy z I wojny światowej na stacji PKP złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Wiązanki składały delegacje Gminy Mszana Dolna z Wójtem Bolesławem Żabą i Przewodniczącym Rady Gminy Janem Chorągwickim.

Pomnik upamiętniający walki 24 Pułku Ułanów wykonał zmarły 2 maja tego roku artysta-plastyk Stanisław Dobrowolski, mieszkaniec Kasiny Wielkiej.

Zobacz również