Nie zamykaj oczu na problemy osób z zaburzeniami psychicznymi

Nie zamykaj oczu na problemy osób z zaburzeniami psychicznymi

We wtorek w Starostwie Powiatowym w Limanowej odbyła się konferencja „Profesjonaliści dla profesjonalistów” realizowana w ramach projektu „Nie zamykaj oczu – aktywizacja osób z zaburzeniami psychicznymi w Powiecie Limanowskim oraz promocja form pomocy wśród osób z zaburzeniami psychicznymi”.

W ramach projektu „Nie zamykaj oczu – aktywizacja osób z zaburzeniami psychicznymi w Powiecie Limanowskim oraz promocja form pomocy wśród osób z zaburzeniami psychicznymi” opracowanego przez Powiat Limanowski powstało Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego. Jest to wyspecjalizowany punkt zlokalizowany w Szpitalu Powiatowym w Limanowej, gdzie swoje dyżury prowadzi dwóch psychologów z uprawnieniami terapeuty.

Punkt jest adresowany głównie do rodzin, w których istnieje problem zaburzeń i chorób psychicznych oraz rodzin gdzie istnieje duże ryzyko wystąpienia takich schorzeń. Specjaliści obsługują ponadto wszystkich zainteresowanych udzieleniem porad w zakresie zdrowia psychicznego.Terminarz spotkań ze specjalistami prowadzony jest przez pracownika Starostwa Powiatowego w Limanowej. Wizyty odbywają się po wcześniejszej rejestracji telefonicznej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 pod numerem telefonu (018) 33-37-897 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej projektu. Dotychczas z usług Centrum skorzystało już ok. 120 osób.

Na konferencji obecni byli m.in. Grzegorz Biedroń Radny Województwa Małopolskiego, Franciszek Dziedzina Wicestarosta Limanowski, Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Wojciech Włodarczyk Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Mieczysław Uryga Członek Zarządu powiatu Limanowskiego, Andrzej Matlęga Sekretarz Powiatu Limanowskiego, Maria Stokłosa i Mieczysław Kuziel Radni Powiatu Limanowskiego, Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy: Starostwa Powiatowego w Limanowej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskich oraz Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, również dyrektorzy, pedagodzy i psycholodzy: Szkół Ponadgimnazjalnych z terenu powiatu Limanowskiego, Specjalnego Ośrodka szkolno – Wychowawczego, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego (projekt „Nie zamykaj oczu”), a także księża, policjanci, lekarze i pielęgniarki.

W ramach konferencji zorganizowane zostały prelekcje:
1. Prof. Andrzej Cechnicki – „Czynniki ułatwiające zdrowienie po przeżytej psychozie, czyli o tym co istotne w dzisiejszej opiece środowiskowej”
2. dr Maria Rostworowska – „Współpraca z rodziną w czasie pobytu na oddziale całodobowym. Znaczenie psychoedukacji”
3. dr Marta Cichońska – „Czego oczekuje rodzina osoby chorującej psychicznie w opiece domowej – pespektywa zespołu środowiskowego”
4. Dorota Wypich – Dużyk – „Oczekiwania od profesjonalistów i od rodziny – perspektywa pacjentów”
5. dr Jerzy Kubiak – „Powiat limanowski jako modelowy region w opiece psychiatrycznej”

Źródło:powiat.limanowa.pl

Zobacz również