„Odblaskowa szkoła” uczy ratować

„Odblaskowa szkoła” uczy  ratować

W trosce o swoich wychowanków nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku korzystają z szerokiego wachlarza działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa uczniów. Dlatego też wraz z początkiem września szkoła włączyła się do konkursu „Odblaskowa szkoła”, zorganizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Czas trwania konkursu jest krótki, ale zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wiedzą, że warto dać z siebie wszystko. Uczniowie mają, bowiem możliwość sprawdzenia i pogłębienia swojej wiedzy na temat poruszania się po drodze.
To właśnie w ramach tego konkursu w świdnickiej podstawówce zostało przeprowadzone dla uczniów szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podczas pokazu, który został przeprowadzony przez wykwalifikowanych strażaków z OSP w Łukowicy, dzieci nauczyły się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, sprawdzania przytomności rannego, sposobu ułożenia poszkodowanego, wzywania pomocy, poznali potrzebne numery telefonów. Ponadto uczniowie dowiedzieli się przy pomocy jakiego sprzętu strażacy ratują zdrowie i życie.Podczas tej nietypowej lekcji strażacy-ratownicy prezentowali bowiem sprzęt, będący w posiadaniu jednostki, służący do ratownictwa medycznego, ale też do rozcinania samochodów czy zabezpieczania miejsca wypadku.Swoje praktyczne umiejętności uczniowie sprawdzali podczas ćwiczeń na fantomie.
W ramach "Odblaskowej szkoły" zogranizowano także wyjazd na Małopolską Noc Naukowców do Nowego Sącza, dzięki czemu dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę o pierwszej pomocy, pod okiem zawodowych ratowników medycznych. Spośród wielu atrakcji zorganizowanych w trakcie tego wieczoru, nasi uczniowie wybrali te, które dotyczyły bezpieczeństwa. Młodzież brała między innymi udział w niekonwencjonalnym warsztacie, dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w symulacji wypadku samochodowego. Wrażenia z tych pokazów były niesamowite i z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Zobacz również