Mszana Dolna. ”Laudate Dominum” po raz siódmy

Mszana Dolna. ”Laudate Dominum” po raz siódmy

W minioną niedzielę w Mszanie Dolnej zakończyło się spotkanie chórów "Laudate Dominum". Podobnie, jak w roku ubiegłym, tak i tym razem, organizatorzy musieli ograniczyć listę chórów chętnych do zaprezentowania swojego artystycznego dorobku.

Od początków tej popularnej imprezy, czyli od siedmiu lat, główny ciężar organizacyjny wziął na siebie mszański samorząd  – naturalnie, bez życzliwości proboszczów obu mszańskich parafii, organizacja tego święta muzyki i śpiewu chóralnego nie byłaby możliwa. Naprzemiennie bowiem chórzystów goszczą mszańskie świątynie: farna św. Michała Archanioła i powstała niedawno – Bożego Miłosierdzia.

Mecenasem zagórzańskiego przeglądu jest też od samego początku Starostwo Powiatowe w Limanowej. Że nasze śpiewanie słychać w coraz odleglejszych zakątkach małopolskiej ziemi, świadczy fakt, że po raz pierwszy, mamy nadzieję, że nie ostatni, hojnie do organizacji dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Licznie zebrani miłośnicy śpiewu i muzyki chóralnej mieli okazję wysłuchać pięknego świadectwa, jakim podzielił się ze wszystkimi dyrygent zespołu, który zainaugurował tegoroczne spotkania – dr Jan Rybarski od roku 1959 gra na organach kościoła pw. Matki Bożej z Lourdes w Krakowie i przez ten okres nieprzerwanie kieruje Chórem Mariańskim, którego założycielem jest ks. Józef Orszulik, a stało się to w latach 30-tych ubiegłego wieku.


Podczas prawie czterogodzinnej „uczty” wystąpiło bez mała 260 chórzystów z 9 zespołów chóralnych. Przez wszystkie zaś lata trwania „Laudate Dominum” w obu mszańskich świątyniach wystąpiło prawie 3 tys. śpiewaków z kilkunastu zespołów chóralnych.

Źródło:mszana-dolna.eu

Zobacz również