„Nie daj się pochłonąć”. Razem przeciwko chłoniakowi

„Nie daj się pochłonąć”.  Razem przeciwko chłoniakowi

Uczniowie z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, po raz drugi zorganizowali akcję „Mam Haka na Ra-ka”. Tematem tegorocznej edycji były nowotwory układu chłonnego, stąd hasło przewodnie happeningu „Nie daj się pochłonąć”.

Partnerem Akcji była Fundacja DKMS Polska- Baza Dawców Komórek Macierzystych, dzięki której udało się zorganizować Dzień Dawcy, czyli rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Program happeningu „Mam Haka na Raka” obejmował przejście ulicami Tymbarku w wielobarwnym pochodzie. Uczniowie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, z klas wojskowych, policyjnych i pożarniczych nieśli transparenty z hasłami propagującymi profilaktykę nowotworową. Dołączyły do nich przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Tymbarku oraz gimnazjaliści z Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku. W pochodzie wraz z uczniami wziął udział Wójt Gminy Tymbark Pan Lech Nowak oraz nauczyciele. Działania organizatorów Akcji zostały również wsparte przez przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Limanowej Pana Mieczysława Urygę, etatowego członka Zarządu. Dzięki zaangażowaniu władz samorządowych Gminy Tymbark oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku możliwe okazało się przekazanie mieszkańcom gminy informacji o nowotworach układu chłonnego poprzez megafon, zainstalowany w wozie strażackim, który otwierał pochód. Kolejnym etapem Akcji Profilaktycznej były prelekcje zorganizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku. Swoje doświadczenie w leczeniu nowotworów przekazała Pani Agnieszka Toboła, pracująca na Oddziale Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Niezwykle autentyczna była również relacja pacjentki ze zdiagnozowanym chłoniakiem. Uczestnicy happeningu „Mam Haka na Raka” mogli ją obejrzeć w formie specjalnie na tę akcję przygotowanego filmu. Tematykę pobierania szpiku kostnego oraz działalność Fundacji DKMS Polska przybliżyli uczniowie Zespołu Szkół im. KEN
w Tymbarku. Przekazali oni rzeczową informację na temat rejestracji potencjalnych dawców, metod pobierania szpiku kostnego i komórek macierzystych, związanego z tym ryzyka oraz stereotypów.

Prowadzona Akcja Profilaktyczna „Mama Haka na Raka” ma wymiar przede wszystkim edukacyjny. Jednakże wyraźnym efektem prowadzonej w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku kampanii informacyjnej na temat nowotworów układu chłonnego było zarejestrowanie się w trakcie Dnia Dawcy 63 osób, które wyraziły swą wolę pomocy ludziom chorym. To piękny, świadomy gest i gotowość do podarowania drugiej osobie szansy na wyzdrowienie.

            Zorganizowanie happeningu pod hasłem „Nie daj się pochłonąć”- profilaktyka nowotworów układu chłonnego było możliwe dzięki wrażliwości i wsparciu wielu osób. Szczególne słowa podziękowania należą się Przedstawicielom władz samorządowych Starostwa Limanowskiego oraz Gminy Tymbark. Bezpieczeństwo podczas pochodu zapewniali Panowie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku i Państwo Policjanci z Komisariatu Policji w Tymbarku. Tego typu inicjatywy mają sens, poprzez udział w nich młodzieży, dlatego należy podziękować za zaangażowanie Dyrekcjom i Nauczycielom Przedszkola Samorządowego w Tymbarku, Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku i Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.

           

Zobacz również