I Turniej Piłki Ulicznej o Puchar Burmistrza Miasta Limanowa

I Turniej Piłki Ulicznej o Puchar Burmistrza Miasta Limanowa

Już 2 maja 2014 r. podczas Limanowskiego Pikniku Majowego odbędzie się I Turniej Piłki Ulicznej organizowany przez Limanowskie Stowarzyszenie „SPORTOVO”. Patronat nad imprezą objął Władysław Bieda, Burmistrz Limanowej.

Powstałe w listopadzie ubiegłego roku Stowarzyszenie „SPORTOVO”, jest organizacją zrzeszającą ludzi, dla których sport jest inspiracją do podejmowania działań o charakterze edukacyjnym, społecznym i kulturalnym a także dla tych, którzy chcą angażować się w promocję zdrowia, rekreacji, przedsiębiorczości oraz turystyki. Stowarzyszenie jest animatorem działań mających na celu propagowanie aktywności fizycznej w każdym wieku. Dlatego też stowarzyszenie wyszło z inicjatywą zorganizowania po raz pierwszy w naszym mieście turnieju piłki ulicznej. 2 maja 2014 r. na placu przy Limanowskim Domu Kultury ustawione zostanie specjalne boisko, na którym rozegrane będą mecze piłki nożnej. Aby wziąć udział w turnieju należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie wydarzenia: http://sportovo.org.pl/pilka-uliczna-2014 

Idea Piłki Ulicznej

Ideą piłki ulicznej, którą nakreślił Mel Young, inicjator międzynarodowej sieci Gazet Ulicznych, jest upowszechnianie i aktywizacja społeczna różnych środowisk wokół piłki nożnej, jednej z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych na świecie. Piłka uliczna ze względu na swoją specyfikę w odróżnieniu od komercyjnej odmiany piłki nożnej, jest sportem powszechnie dostępnym, niewymagającym znacznych nakładów finansowych, w celu uprawiania go. Dzięki temu stała się sportem uprawianym przez te grupy społeczne, które nie mają możliwości uprawiania innych sportów np. w klubach, korzystania z płatnych obiektów sportowych, czy innych form komercyjnego sportu.

Powszechność tej dyscypliny sportu, powoduje integrację społeczną różnych środowisk lokalnych. Dla niektórych jest to jedyna możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym oraz jedyna możliwość zaistnienia w sporcie. Otwiera to również drogę wielu młodym ludziom do własnego rozwoju.

Zasady Piłki Ulicznej 

Boisko

Boisko ma kształt prostokąta o wymiarach 17m x 12m, okolonego bandą o wysokości 1,30 m. Bramki umieszczone na środku krótszych boków mają szerokość 4 m i wysokość 1,30 m. Przed bramkami jest wyznaczone pole karne w postaci półkola o promieniu 4 m.

Piłka

Jest nieco mniejsza od „normalnej” piłki – ma rozmiar 4.5 i pokryta jest materiałem dżinsowym. Odbija się znacznie słabiej od standardowej co pozwala na znacznie lepszą kontrolę i dokładniejsze wykonywanie trików, które są nierozłącznym elementem piłki ulicznej.

Zawodnicy

W grze uczestniczą dwie drużyny. Każda drużyna to bramkarz i 3 zawodników w polu plus zawodnicy rezerwowi (max 4). Zmiany następują w locie (tak jak np. w hokeju na lodzie). Drużyna ma prawo do dowolnej ilości zmian podczas trwania meczu. Zawodnik może być dowolnej płci i musi mieć ukończone 18 lat.

Gole

Bramkę mogą zdobywać tylko zawodnicy z pola. Zawodnik może zdobyć bramkę dowolną częścią ciała oprócz ręki. Nie ma przy tym znaczenia czy piłka trafia do bramki bezpośrednio, czy po drodze odbija się od elementów boiska: nawierzchni, słupków, band – pod warunkiem, że po drodze boiska nie opuści. Jeżeli piłka wpadnie do bramki przeciwnika po strzale bramkarza, a po drodze zostanie dotknięta przez jakiegokolwiek zawodnika (dotyczy to też bramkarza drużyny przeciwnej), gol jest uznany.

Walka o piłkę

Ogólne zasady walki o piłkę są takie same jak w „dużej” piłce, ale z pewnymi ograniczeniami.
Zabroniona jest jakakolwiek niebezpieczna gra, w szczególności: agresywna gra ciałem, wślizgi, agresywne blokowanie przeciwnika przy bandzie, atak i blokowanie przeciwnika bez piłki).
Podczas walki o piłkę przy bandzie nie wolno walczyć o piłkę opierając obie ręce o bandę oraz blokować piłkę dociskając ją do bandy – zawodnik może oprzeć obie ręce o bandę, jedynie w celu ochrony przed zderzeniem z bandą bramkarzowi nie wolno przyjąć w ręce jakiegokolwiek podania od zawodnika własnej drużyny. Dotyczy to także podań głową. Bramkarzowi wolno złapać w ręce piłkę odbitą od partnera po strzale przeciwnika.
Zabroniona jest gra na czas, bramkarz po złapaniu piłki musi wprowadzić ją do gry najdalej w ciągu 4 sekund. 4 sekundowe ograniczenie dotyczy każdego wprowadzenia piłki np. wykonania rzutu wolnego, czy rożnego.
Zawodnicy mogą podać piłkę własnemu bramkarzowi jedynie 2 razy. Trzecie podanie – o ile między pierwszym a trzecim podaniem żaden z przeciwników piłki nie dotknął – jest zabronione.

Sankcje sędziowskie

Za złamanie zasad gry sędzia może podyktować rzut karny lub rzut wolny.
Rzut karny sędzia dyktuje w wypadku złamania przez bramkarza jakiekolwiek z zasad gry, przekroczenia granicy własnego pola karnego przez obrońcę, faul w bezpośrednim otoczeniu pola karnego; rzutem karnym karana jest gra niebezpieczna lub tzw. faule taktyczne uniemożliwiające wykorzystanie przez przeciwnika sytuacji tzw. stuprocentowych, świadomego zagrania ręką przez obrońcę w pobliżu własnego pola karnego, w szczególności powodującego zablokowanie strzału na bramkę, gry na czas – przetrzymywanie piłki przez bramkarza ponad 4 sek. lub trzeciego podania do bramkarza bez akcji.

Rzut wolny sędzia dyktuje za wykroczenia zawodników w polu gry: każda gra faul, za którą nie jest dyktowany rzut karny, przekroczenie granic pola karnego przeciwników przez zawodnika atakującego, za świadome dotknięcie piłki ręką oraz za jakiekolwiek nie sportowe zachowanie

Sędzia ma prawo udzielenia zawodnikowi kary indywidualnej w postaci czasowego (niebieska kartka) lub całkowitego (czerwona kartka) wykluczenia z gry. Sędzia może zastosować karę indywidualną w przypadkach szczególnie agresywnej i brutalnej gry faul, łamania zasad gry w celu przerwania akcji przeciwnika, w której miałby realną szansę zdobycia bramki lub niesportowego zachowania.

W tych przypadkach sędzia stosuje karę czasowego wykluczenia, na okres 2 min, zawodnika z gry – okazując ukaranemu zawodnikowi niebieską kartę. Całkowite wykluczenie z gry sędzia stosuje w przypadku szczególnie rażącego łamania zasad gry lub uporczywego przekraczania przepisów pomimo zwracania uwagi przez arbitra.

Pełen regulamin do pobrania: http://sportovo.org.pl/static/pilka-uliczna/regulamin.pdf

Zobacz również