Mszana Dolna. Pospolite ruszenie tym razem w obronie dyrektor z Olszówki

Mszana Dolna. Pospolite ruszenie tym razem w obronie dyrektor z Olszówki

Nie ma ostatnio łatwego życia Bolesław Żaba, wójt Mszany Dolnej. Chodzi o rozpisany przeze niego konkurs na dyrektorów szkół podstawowych w gminie. Rodzice złożyli na ręce wójta listy z podpisami poparcia.

Najpierw sternik mszańskiego samorządu musiał wysłuchać argumentów rodziców z Lubomierza, którzy murem stanęli za dyrektor Jadwigą Barana – Stożek. Teraz swoje społeczne poparcie dla dyrektor Bogusławy Pajdzik wyrazili rodzice ze szkoły w Olszówce, którzy przyszli do Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej. – Od wójta nie dowiedzieliśmy się nic, mówią rodzice z Olszówki. – Popieramy Panią dyrektor, która zrobiła bardzo dużo dla naszej szkoły – wyjaśnia Monika Kościelniak. Obawiamy się, że nowa osoba na tym stanowisku nie podła wyzwaniom i obowiązkom. Nie mówić już zaufaniu, które tworzy się przez kilka lat. Dobrze współprace z dyrektor Pajdzik ocenia również Andrzej Gackowiec, sołtys wsi. – Widzimy i doceniamy starania Pani Bogusi. Nieraz sama z włąsnej kieszeni daje pieniądze na organizację róznych imprez jak chociażby Gminny Konkurs Kolędniczy dzieci i młodzieży.

Pytany przez nas wójt Mszany Dolnej, co sądzi o tej sprawie. Odpowiedział krótko. – Ogłoszony konkurs rozstrzygnie czy dyrektor szkoły w Olszówce będzie dalej pełnić swoje obowiązki czy też nie.

Bogusława Pajdzik za swoją pracę na stanowisku dyrektora szkoły w Olszówce otrzymała ocenę wyróżniającą. Nieoficjalnie jednak mówi się, że pozbawienie Bogusławy Pajdzik stanowiska dyrektora szkoły może mieć podłoże pozamerytoryczne i pośrednio polityczne. Mąż dyrektor Bogusławy Pajdzik, to czynny polityk i działacz lokalnej Platformy Obywatelskiej.

Dyrektorka szkoły w Olszówce ma również przeciwników w radzie rodziców, która to również będzie miała wpływ na wybór przyszłego dyrektora, a konflikt ten zdaniem niektórych rodziców jest dodatkowo podsycany, co również nie przekłada się na zdrową atmosferę. 

Stowarzyszenie folklorystycznie „Olszowianie”, które działa przy szkolę w Olszówce nie otrzymało dotacji na swoje finansowanie. Jego odrzucenie przez Urząd Gminy w Mszanie Dolnej tłumaczone jest błędami formalnymi (Jak sie dowiedzieliśmy stowarzyszenie nie poprosiło o pisemne uzasadnienia odrzucenia wniosku, stąd też tresć tego akapitu została zmieniona).

Szef struktur powiatowej PO i były wójt Mszany Dolnej Tadeusz Patalita, sytuację związaną z wyborem dyrektorów szkół na terenie gminy nazywa chorą.

– Kiedy ja byłem wójtem takie procesje rodziców nie przychodziły. Źle się dzieje kiedy sympatie polityczne mają wpływ na decyzję urzędników – ucina krótko. Pytany przez nas czy jego zdaniem wybór dyrektor szkoły w Olszówce może mieć podtekst polityczny – Patalita, za którego kadencji Bogusława Pajdzik została dyrektorem w Olszówce nie ma do końca sprecyzowanej opinii.  – Konkurs jak i atmosfera wokół niego przypomina mi sytuację z wyborem Barbary Dziwisz(jest radną PO, przyp.red.), która po 20 latach pracy dyrektora szkoły w Rabie Niżnej nie została wybrana na kolejną kadencje. Swoje racje, co do jego nie do końca zgodne z przepisami przeprowadzenia – udowodniła w sądzie. Może trzeba w końcu zmienić te standardy.

Otwarcie kopert z ofertami na dyrektorów szkół nastąpi 29 kwietnia. Nowi dyrektorzy w czterech placówkach na terenie Gminy Mszana Dolna będą znani na początku maja. Swoje obowiązki obejmą w nowym roku szkolnym.

 

Zobacz również