Gorczański Park Narodowy ostrzega przed utrudnieniami na szlakach

Gorczański Park Narodowy ostrzega przed utrudnieniami na szlakach

Na skutek gwałtownych opadów deszczu i huraganowego wiatru, jakie wystąpiły na terenie Gorców w dniach 16 i 17 maja 2014 roku na szlakach turystycznych, spacerowych i ścieżkach edukacyjnych uległa zniszczeniu nawierzchnia. W wielu miejscach przejście uniemożliwiają powalone drzewa i gałęzie.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w dolinie Łopusznej i na południowych stokach Turbacza. Ze względu na bezpośrednie zagrożenie dla turystów z dniem 19.05.2014r.Zarządzeniem Dyrektora GPN Nr 15/2014 zamknięte do odwołania zostały następujące odcinki szlaków i ścieżek edukacyjnych: w Łopusznej: szlak spacerowy na odcinku Gajówka Mikołaja – polana Żubrowisko, ścieżka edukacyjna „Z Łopusznej na Jankówki” na odcinku gajówka Mikołaja – polana Jankówki, ścieżka edukacyjna „Partyznacka ścieżka na Turbacz”. W Porębie Wielkiej: II etap ścieżki edukacyjnej „Park dworski hr Wodzickich i góra Chabówka”.

Niebezpieczne warunki panują także na szlakach: czerwonym: na odcinku Obidowiec – Turbacz oraz żółtym: na odcinku polana Jaworzynka – Kudłoń – przełęcz Borek – Turbacz. Turyści wybierający się na Turbacz szlakiem zielonym z Niedźwiedzia muszą szczególnie uważać. Szlak jest trudny do przejścia na odcinku: Kopieniec – Szyja Turbacza. Zalegające na trasie drzewa i gałęzie mogą stwarzać zagrożenie dla wędrujących.  Obecnie trwają prace związane z czyszczeniem i udrażnianiem tras.

Przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z aktualną sytuacją – informacja pod numerem telefonu: 18 33 17 207 wew. 36 i 41.

fot/żródło GPN

Zobacz również