Michał Wójcik opowiada o ciekawej inicjatywie w Mszanie Dolnej

Michał Wójcik opowiada o ciekawej inicjatywie w Mszanie Dolnej

Formy Nowej Kultury, to stowarzyszenie, które powstały z inicjatywy mieszkańców Mszany Dolnej. Poprzez swoje działania chcą motywować innych i zmieniać miasto w którym żyją. Z prezesem stowarzyszenia Michałem Wójcikiem rozmawiała Monika Antosz-Grodzicka.

Formy Nowej Kultury. Na pierwszy rzut oka dla przeciętnego mieszkańca Mszany Dolnej nazwa ta nic specjalnego nie mówi. Kiedy jednak wtrącimy „Mszana Dolna na starych fotografiach”, to wielu zapewne „załapie” o co chodzi. Jednak, to tylko cześć większego projektu, który „kroją” dla mieszkańców Mszany Dolnej członkowie stowarzyszenia Formy Nowej Kultury. Już pokazali, że potrafią działać.

Na facebooku utworzyli fanpage „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Najpierw dość nieśmiało pojawiły się pierwsze stare zdjęcia dokumentujące miasto w okresie XX wieku. Pomysł na tyle wypalił, że na kolejne nie trzeba było długo czekać. Dziś na fanpage’u tym –  „powieszonych” jest ponad 100 fotografii z historii miasta. Począwszy od zdjęć z lat 30 do lat 80-siątych. Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych mieszkańców Mszany Dolnej. W ciągu 3 miesięcy fanpage ten polubiło 2200 użytkowników.

To fenomen, który nie potrafi wytłumaczyć redagujący ten profil Michał Wójcik. – Zaczęło się od tego, że zamieściłem fotografię z własnych zbiorów mojej rodziny. „Lajki” poleciały do moich znajomych, którzy udostępniali swoim i znajomym i tak się zaczęło.

Fotografie są dokumentacją architektury miasta zmieniającej się na przestrzeni dziesięcioleci, nie brakuje również panoram miasta również z różnych okresów rozwoju miasta. Wielu użytkowników przesyła również zdjęcia rodzinne. Niektóre z nich to prawdziwe rodzynki.

– Wydaje mi się, że dzięki temu wielu młodych ludzi może poznać historię własnego miasta. Zaczynają szperać i szukać w swoich domowych archiwach fotografii i zdjęć, które później publikują na fanpage’u. Zanim fotografia zostanie opublikowana, musi być również opisana, a wiec trzeba zapytać wcześniej rodziców i dziadków, co ona przedstawia.

Zdopingowany takim odzewem Michał Wójcik postanowił swoją ideą zarazić innych. Dlatego też w minionym tygodniu grupa ponad 20 osób powołała do życia stowarzyszenie Formy Nowej Kultury.

– Nasze działania chcemy usystematyzować, stąd pomysł na utworzenie stowarzyszenia. Mamy kilka ciekawych projektów, które mogą zostać zrealizowane pod warunkiem, że będziemy mieć podmiotowość prawną. Chcemy na realizację swoich projektów pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej . Projektów, które udało nam się już napisać jest kilka. Wszystkie one dotyczą Mszany Dolnej i okolic. Ten najbliższy, który chcemy zrealizować będzie dotyczył Gwardii Kasztelańskiej, który chcemy zrealizować w Folwarku Starej Winiarni.

Fanpage: Mszana Dolna Na Starych Fotografiach

Zobacz również