Zielone gęsi dla uczniów ekonoma za udział w Triadzie

Zielone gęsi dla uczniów ekonoma za udział w Triadzie

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej zdominowali tegoroczną Traiadę. W sobotę 17 maja w Młodzieżowym Domu Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala XXIII Małopolskiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży.

 Jest to konkurs obejmujący trzy dziedziny sztuki: literaturę, muzykę i plastykę. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Swym zasięgiem obejmował wszystkie powiaty z terenu całej Małopolski. Składał się z dwóch etapów. Pierwszy międzypowiatowy miał swoje finały w czterech miastach: Tarnowie, Oświęcimiu, Starym Sączu i Nowym Targu. Trwał on od listopada do lutego. Drugi etap to finał wojewódzki w Krakowie do którego zakwalifikowali się zwycięzcy etapu pierwszego. W sumie wystartowało ponad tysiąc uczennic i uczniów. Najlepsi otrzymali okolicznościowe statuetki „Zielonej Gęsi”, nagrody książkowe oraz dyplomy, które wręczali: Pani Barbara Zgłobicka z Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Pani dyr. Teresa Grzybowska z MDK Kraków, Pani Beata Anna Symołon i Pan Krzysztof Mazur.

W gronie szkół średnich fantastyczne wyniki osiągnęli uczniowie limanowskiego Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Piłsudskiego – popularnego „Ekonoma”. I tak w dziedzinie plastyki należało wykonać trzy prace dowolną techniką, których tematem były wybrane utwory muzyczne. Tytuł laureata i statuetki „Zielonej Gęsi” zdobyły uczennice Joanna Śliwa i Wiesława Janik. Natomiast wyróżnienia wraz z nagrodami książkowymi Michał Pajor, Agata Palka i Maria Kulig.

W kategorii literackiej należało przedstawić pięć wierszy ; drugie miejsce zdobyła Aneta Oleksy, a miejsce trzecie Sylwia Dutka. Obie uczennice otrzymały statuetki i dyplomy. Wyróżnienia wraz z dyplomami i nagrodami książkowymi zdobyły Agata Pajor i Mariola Michnowska. Wiersze laureatów znalazły się w okolicznościowym tomiku poezji.

Natomiast w dziedzinie muzyki gdzie należało skomponować trzy utwory na instrument solowy najlepszym okazał się gitarzysta Marcin Dutka (obecny maturzysta). Drugie miejsce zdobyła skrzypaczka Karolina Curzydło. Otrzymali oni statuetki „Zielonej Gęsi” oraz dyplomy laureatów. W rej samej kategorii wyróżnienie zdobył trębacz Radosław Szewczyk, który otrzymał nagrodę książkową i dyplom. Wszyscy oni na co dzień grają w szkolnym zespole instrumentalno – wokalnym „CONSONANS”.

Podczas finału młodzi muzycy zaprezentowali po jednym ze swoich utworów, a literaci odczytali swój wiersz dla licznie zgromadzonej publiczności. Uczniowie „Ekonoma” zdobyli aż sześć statuetek „Zielonej Gęsi” co przy tak dużej konkurencji jest nielada wyczynem. Do konkursu uczniów zachęcili, czuwali nad nimi i dopingowali ich nauczyciele: mgr Maria Kędra, mgr Zofia Knapik i mgr Leszek Mordarski.

Należy nadmienić, że w zeszłym roku uczniowie „Ekonoma” byli również w czołówce małopolskiej „TRIADY”. Karolina Curzydło zdobyła „Grand Prix”, a Marcin Dutka trzecie miejsce w kategorii muzycznej. Joanna Śliwa była laureatką w kategorii plastyka.

Zobacz również