Małopolski Wyścig Górski przez Jodłownik

Małopolski Wyścig Górski przez Jodłownik

W środę 11 czerwca w Krakowie startuje Małopolski Wyścig Górski. W tym roku to kolarskie święto odbywa się pod hasłem „Szlakiem Architektury Drewnianej”. Jednym z czterech odsłon wyścigu będzie 149 kilometrowy odcinek Niepołomice – Jodłownik (start w piątek 13 czerwca godz 12.00 – meta około 15.36).

Małopolski Wyścig Górski jest, po Tour de Pologne, najstarszą i najtrudniejszą imprezą kolarską w naszym kraju. Podobnie jak wszystkie duże wyścigi w tamtych czasach, wyścig powstał w roku 1960 z inicjatywy gazety (MWG – „Gazety Krakowskiej”). Od samego początku Małopolski Wyścig Górski stał się jednym z najważniejszych polskich wyścigów z udziałem wszystkich czołowych kolarzy krajowych, a z czasem również z udziałem ekip zagranicznych.

Coroczne kryterium w krakowskim Rynku Głównym wraz z Wielką Galą Rowerową jest kolarskim świętem, w której udział biorą zwycięzcy poprzednich kryteriów i Wyścigów Małopolskich, ekipy kolarskie startujące w aktualnym wyścigu oraz setki krakowian na rowerach.

Odbywają się też parady rowerzystów w wieku 1-100 lat, jedyne w Polsce zawody bicykli, konkursy i prezentacje, zaś przed samym kryterium rozgrywane są młodzieżowe zawody „O Srebrny Pierścień Krakowa” dla młodych adeptów kolarstwa z Małopolski.

52. Małopolski Wyścig Górski ma swoją dodatkową nazwę „Szlakiem Architektury Drewnianej”, z uwagi na obiekty sakralne usytuowane na etapie Muszyna – Stary Sącz. Premie górskie zlokalizowano w Powroźniku (cerkiew św. Jakuba), Brunarach (cerkiew św. Michała Archanioła), Kwiatoniu (cerkiew św. Paraskewy) i Owczarach (cerkiew Opieki Marki Bożej).

Program 52. MWG:
11.06 godz. 18. Kraków, Kryterium Wokół Rynku Głównego,
12.06 Miechów-Trzebinia (start 12.45 – meta 15.50, 137 km),
13.06 Niepołomice – Jodłownik (start 12.00 – meta 15.36, 149 km)
14.06 Muszyna – Stary Sącz (start 11.00 – meta 14.40, 145 km)
Więcej na: www.mwg.info.pl

Co roku tradycyjnie patronat honorowy nad imprezą obejmuje Marszałek Województwa Małopolskiego, a od 2014 roku wpisany do projektu „Małopolska. I wszystko gra!”.

Lista triumfatorów MWG obfituje w najznakomitsze nazwiska polskiego sportu z medalistami mistrzostw świata i olimpiady na czele (Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Czesław Lang, Tadeusz Mytnik, Janusz Kowalski, Krzysztof Sujka cz Andrzej Sypytkowski). Po organizacyjnej rewolucji w światowym kolarstwie w roku 1990, Wyścig Małopolski Górski wszedł jako pierwszy polski wyścig do ekskluzywnego grona imprez światowego kolarstwa zawodowego i utrzymuje się tam do tej pory. Pozycja taka umożliwia udział w wyścigu profesjonalnych grup kolarskich z wielu krajów, a zawodnicy zdobywają w nim punkty do światowego rankingu kolarstwa, zarówno za miejsca w klasyfikacji generalnej, jak również za zwycięstwa etapowe.
Wyścig dopracował się stałego bardzo atrakcyjnego terminu w światowym kalendarzu imprez, na tydzień przed mistrzostwami narodowymi, które odbywają się w jednym terminie na całym świecie, co dodatkowo przyciąga do Małopolski znakomitych zawodników europejskich i nie tylko.

W ostatnich latach oprócz wszystkich polskich grup zawodowych i najlepszych amatorskich, startowały zespoły zawodowe i reprezentacje narodowe z Belgii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Egiptu, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Tunezji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ekipy te wyniosły bardzo dobre wrażenia z Małopolski, zarówno co do sprawności organizacyjnej wyścigu, jak i gościnności gospodarzy oraz atrakcyjności krajobrazowej naszego regionu (kilka lat temu pod dodatkową nazwą – Szlakiem Galicyjskich Uzdrowisk).
Od kilkunastu lat wyścig składa się z prologu nazwanego „Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa”, rozgrywanego wokół Rynku Głównego oraz trzech etapów, rozgrywanych w większości na górskich trasach Małopolski. Starty i mety MWG zawsze są rozgrywane w najatrakcyjniejszych miejscach małopolskich miejscowości (rynek, deptak lub główna ulica), gdzie z okazji wyścigu odbywają się festyny sportowe z występami, pokazami, zawodami dla dzieci i konkursami. W swej ponad 50-letniej historii wyścig odwiedził większość miast i terenów Małopolski.

fot/żródło UMWM Kraków

Zobacz również