Ogólnopolski turniej "orlików" w 6 miejscowościach powiatu limanowskiego

Ogólnopolski turniej "orlików" w 6 miejscowościach powiatu limanowskiego

Kamienica, Mszana Górna, Kasinka Mała, Limanowa, Laskowa, Męcina. To miejscowości, z których animatorzy "orlików" już zgłosili swoje obiekty do 5 edycji Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Termin zapisów upływa 30 czerwca.

Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska to największy i najbardziej prestiżowy turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży w Polsce. Turniej rozgrywany jest od 2010 roku, biorą w nim udział drużyny dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych 10 – 11 lat oraz 12 – 13 lat. W fazie eliminacyjnej turniej jest rozgrywany wyłącznie na boiskach Orlik 2012 a bezpośrednimi organizatorami eliminacji są animatorzy prowadzący zajęcia sportowe na tych obiektach.

Popularność turnieju rośnie z każdym rokiem przyciągając na Orliki coraz większą liczbę dzieci:
 
  • 2010 rok – w pierwszej edycji Turnieju Orlika na 911 Orlikach zagrało blisko 93 000 dziewcząt i chłopców;
  • 2011 rok – do udziału w II Turnieju Orlika zgłosiło się 1098 Orlików i ponad 125 000 dzieci
  • 2012 rok – w rozgrywkach na 1219 Orlikach zagrało ponad 150 000 dzieci;
  • 2013 rok – turnieje eliminacyjne rozegrano na 1395 Orlikach, udział wzięło blisko 162 000 zawodniczek i zawodników. Łącznie prawie 530 000 dzieci z całej Polski!

Organizatorem Turnieju Orlika na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki jest szkolny Związek Sportowy zaś partnerami i fundatorami nagród są największe polskie firmy – PKN ORLEN i PZU.

Planujemy, że Ambasadorami Turnieju Orlika będą dwie młode osobowości polskiej piłki – Ewa Pajor, najlepsza polska napastniczkę, która wraz z Polską Reprezentacją zdobyła w 2013 roku Mistrzostwo Europy do lat 17 oraz Jakub Kosecki gwiazda Legii Warszawa.

W Turniej Orlika co roku uczestniczy kilkanaście tysięcy trenerów i nauczycieli, którzy dziecięce amatorskie drużyny piłkarskie. To ogromny potencjał i wielka szansa dla sportu i dla piłki nożnej. Także bardzo ważny element w walce o jak najszerszy udział dzieci i młodzieży w zajęciach WF.

Wszyscy trenerzy, którzy zgłosz ą drużyny do Turnieju Orlika otrzymają pamiątkowe koszulki turnieju oraz bezpłatny dostęp do materiałów szkoleniowych na platformie internetowej Międzynarodowego Kongresu Piłki Nożnej ALL ABOUT FOOTBALL.

II. Założenia organizacyjne do 5 edycji Turnieju Orlika

1. Organizacja turniejów eliminacyjnych

Pierwszym etapem Turnieju Orlika będą turnieje eliminacyjne na Orlikach, które zgłoszą chęć organizacji rozgrywek. Organizatorami rozgrywek eliminacyjnych na Orlika. Zaproszenie do współpracy i do organizacji eliminacji Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska wyślemy w kwietniu do wszystkich samorządów, na terenie których znajdują się boiska Orlik oraz do animatorów prowadzących zajęcia sportowe na tych obiektach.

Zgłoszenia Orlików będą przyjmowane do 30 czerwca 2014 w formie elektronicznej poprzez stronę internetową turnieju ww.turniejorlika.pl , która będzie głównym narzędziem komunikacji z organizatorami i drużynami (strona ruszy ok. 30.04.br).

Wszystkie zgłaszające się Orliki umieścimy na stronie www.turniejorlika.pl – (województwo, adres Orlika, kontakt do organizatora turnieju, terminy i plan rozgrywek).

Ponadto drużyny zgłaszające się do Turnieju Orlika będą mogły zaprezentować się w zakładce „Drużyny” gdzie będzie można zamieścić zdjęcie i krótką informację o drużynie.

2. Zgłoszenia drużyn

Turniej jest organizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców, w kategoriach wiekowych:

  • 10-11 lat (roczniki 2003 – 2004)
  • 12-13 lat (roczniki 2001 – 2002)

W turnieju mogą uczestniczyć drużyny amatorskie – reprezentacje szkół lub klas, drużyny Uczniowskich Klubów Sportowych, drużyny reprezentujące zgłoszony obiekt Orlik jak również tzw. „dzikie drużyny”. Drużyny mogą liczyć maksymalnie 10 zawodników.

W turnieju grają zespoły sześcioosobowe – 5 zawodników na boisku + bramkarz.

Promocję i komunikację ze szkołami i drużynami będziemy prowadzili drogą mailową oraz poprzez stronę internetową turnieju. W kwietniu br. wszystkie ważne informacje o Turnieju Orlika wraz z kompletem materiałów prześlemy mailami do szkół podstawowych i gimnazjów w całym kraju.

Drużyny, które chcą uczestniczyć w Turnieju Orlika zgłaszają się bezpośrednio do animatorów/organizatorów lokalnych turniejów eliminacyjnych na Orliku w swojej miejscowości lub w gminie.

Zgłoszenia drużyn do animatorów przyjmowane będą do 30 czerwca 2014 roku. Drużyny, które zgłoszą się do Turnieju Orlika będą mogły zaprezentować się na stronie

internetowej turnieju www.szs.pl w zakładce „Drużyny” gdzie będzie można zamieścić zdjęcie i krótką informację o drużynie.

3. Schemat rozgrywek – harmonogram turnieju:

• 01.09 – 18.09. – Eliminacje gminne (lokalne turnieje na „Orlikach”):

Eliminacje będą rozgrywane na boiskach Orlik, które zgłoszą się do udziału w Turnieju Orlika . Do dalszych rozgrywek awansują najlepsze zespoły z turniejów eliminacyjnych na danym Orliku

– maksymalnie 4 drużyny (1 drużyna dziewcząt i 1 drużyna chłopców x 2 kategorie wiekowe). Drużyny, które zajmą w eliminacjach miejsca I – III otrzymają pamiątkowe koszulki z logo turnieju ufundowane przez PKN ORLEN i PZU. Wszystkie drużyny otrzymają okolicznościowe dyplomy.

  • 22.09 – 30.09. – Eliminacje wojewódzkie (turnieje na wybranych „Orlikach”):

Eliminacje wojewódzkie będą rozgrywane na wyznaczonych Orlikach w jednej lub dwóch rundach eliminacyjnych, w zależności od liczby drużyn awansujących z eliminacji gminnych w danym województwie.

  • 04.10 – 11.10. – Finały wojewódzkie (16 imprez w wybranych miastach):

W każdym finale wojewódzkim zagrają 24 zespoły, zwycięzcy eliminacji wojewódzkich:

– po 4 drużyny dziewcząt starszych i dziewcząt młodszych oraz po 8 drużyn chłopców starszych i chłopców młodszych. Każda drużyna otrzyma dofinansowanie kosztów dojazdu na turnieje wojewódzkie.

W finałach wojewódzkich wszystkie drużyny otrzymają komplety profesjonalnych strojów piłkarskich (koszulka, spodenki, getry). Zwycięskie drużyny otrzymają medale i pamiątkowe puchary.

• 15.10 – 18.10. – Finał ogólnopolski:

W turnieju finałowym wezmą udział 64 zespoły, mistrzowie województw w każdej kategorii wiekowej.

Pokrywamy wszystkie koszty pobytu drużyn w Warszawie oraz koszty organizacji turnieju finałowego. Wszystkie drużyny i trenerzy otrzymają kurtki.

Zwycięskie drużyny otrzymają pamiątkowe puchary i medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wielki Finał Turnieju Orlika odbędzie się 18.10.2014, na warszawskim Torwarze, gdzie w uroczystej oprawie, z udziałem dziennikarzy i mediów, zostaną rozegrane mecze finałowe o mistrzostwo turnieju w każdej kategorii wiekowej.

Planujemy obecność na Torwarze ok. 4000 widzów. Zorganizowanym ekipom kibiców dofinansujemy koszty przejazdu oraz zapewniamy pamiątkowe koszulki i pakiety żywnościowe. Ponadto planujemy umożliwić im nieodpłatnie możliwość zwiedzania Stadionu Narodowego. Meczom finałowym będzie towarzyszyło wiele atrakcji przygotowanych w Strefach Kibica, które zaaranżujemy w kuluarach hali (planujemy organizację 10 – 12 stanowisk sportowych gdzie każdy kibic będzie mógł sprawdzić swoją sprawność). Tradycyjnie zabawę z kibicami animować będą znani sportowcy.

Kontakt do organizatorów:

Szkolny Związek Sportowy Zarząd Główny ul. CIOŁKOSZA 1/29,

03-134 WARSZAWA telefon/fax: 22 621-85-93 telefon/fax: 22 848-91-17

email: zgszs.warszawa@wp.pl, www.szs.pl


fot/żródło SZS

Zobacz również