Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej na górze Paproć

Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej na górze Paproć

„Poznaj swoją Naturę” – cykl spotkań i imprez lokalnych, które mają ma celu edukację na temat chronionych obszarów, zaplanowano w okresie od maja do września 2014. Pierwsze spotkanie dotyczące Natury 2000 w Małopolsce odbędzie się już 29 czerwca na Górze Paproć podczas Otwarcia Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej.

Głównym celem kampanii „Poznaj swoją Naturę”, której inicjatorem jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, jest podniesienie świadomości społeczeństwa polskiego związanej z ochroną środowiska na obszarach Natura 2000. Piękno przyrody tych obszarów jest dobrem wspólnym, z którego wszyscy korzystamy i wszyscy powinniśmy o nie dbać. Marzymy o czystych lasach, górach, łąkach, jeziorach, a nie zawsze pamiętamy, że żyje tam wiele unikatowych gatunków zwierząt. Nie tylko żubr, ryś czy niedźwiedź, ale także rzadki orzeł przedni czy puszczyk uralski.

– Dziś każdy poszukuje wyciszenia, odpoczynku, chwili skupienia – takie możliwości dają nam obszary Natura 2000. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są to tereny w naszym sąsiedztwie, rodzinne okolice czy przystanie urlopowe, z których korzystamy od lat: Bieszczady czy Puszcza Białowieska. Wiele z nich, to jednak miejsca nam zupełnie nieznane, jak np. Murawy w Haćkach – mówi Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Projekt ma również pokazać korzyści płynące z włączenia terenów do Europejskiej Sieci Ekologicznej. Dlatego organizatorzy zaplanowali działania informacyjne skierowane także bezpośrednio do mieszkańców chronionych obszarów. W okresie od maja do września, w wybranych miejscowościach, należących do obszarów Natura 2000, zaplanowano 15 spotkań informacyjnych oraz 5 imprez lokalnych. Pierwsze spotkanie w województwie małopolskim odbędzie się już 29 czerwca na Górze Paproć (gmina Limanowa) podczas Otwarcia Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej.

W ramach kampanii zaplanowano również koncerty z udziałem ambasadora – Andrzeja Piasecznego. Artysta wystąpi m.in. podczas Dni Limanowej w Limanowej 17 sierpnia.
– Ta kampania to mój wkład w zachowanie tego, co mamy najcenniejsze, naszego dziedzictwa przyrodniczego. Dla nas i dla przyszłych pokoleń. Ludzie mówią, że natura jest królestwem ciszy. Dla mnie to ogrom dźwięków. Najpiękniejsza muzyka świata – mówi Andrzej Piaseczny. Jego piosenka „Na Lata” promuje tę kampanię.

Kampania będzie prowadzona podczas:
otwarcia sezonu turystycznego na Ziemi Limanowskiej – Góra Paproć (gm. Limanowa) 29 czerwca
Smaków Beskidu Wyspowego –Błonia Szczyrzyckie (gm. Jodłownik) 16 sierpnia
Święta Owocobrania – Łącko wrzesień
impreza lokalna Dni Limanowej – Limanowa 17 sierpnia

Celem wydarzeń będzie promowanie sieci Natura 2000 jako dodatkowych możliwości dla gminy i jej mieszkańców.
Szansą na zapoznanie się z pięknem przyrody chronionych obszarów będą także konkursy i wystawy fotograficzne. Podczas imprez mieszkańcy będą mieli okazję wystawiać swoje produkty, rękodzieła, artykuły spożywcze, przetwory do sprzedaży i degustacji.
Podczas każdej imprezy przy specjalnych stoiskach udzielane będą informacje o obszarach Natura 2000 oraz o samym projekcie. Zostaną one wyposażone w elementy multimedialne – ekrany plazmowe, na których wyświetlane będą zdjęcia i filmy. Na najmłodszych będą czekały atrakcje w formie zabawy i warsztatów. Uczestnicy wydarzeń otrzymają specjalne gadżety kampanii.

Szczegóły dotyczące kampanii oraz wydarzeń lokalnych dostępne są na stronie: www.poznajnature.pl 

fot.żródło województwo małopolskie

Zobacz również