Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości. Dlatego też wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom biblioteka w Starej Wsi podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej na realizację Programu Wspierania Partnerstw Bibliotek.
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi jest uczestnikiem Programu Rozwoju Bibliotek. W Polsce wspierany jest przez Global Libraries- przedsięwzięcie prowadzone w ramach Fundacji Billa i Melindy Gates, która jest największą organizacją grantodawczą na świecie. Partnerami Fundacji w Polsce jest Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu Rozwoju Biblioteka jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach Programu Rozwoju Bibliotek Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej realizuje Program wspierania partnerstw. Program ten ma na celu zwiększanie wiedzy i umiejętności bibliotekarzy i ich partnerów o tym jak m.in.
– rozwijać i ożywiać funkcjonowanie współpracy partnerskie,
– diagnozować i skutecznie odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności, tak aby biblioteka publiczna była ośrodkiem aktywności lokalnej, miejscem spotkań i ośrodkiem intelektualno- edukacyjnym i wszelkiej informacji lokalnej
Dlatego też wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom biblioteka w Starej Wsi podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej na realizację Programu Wspierania Partnerstw Bibliotek.
W dniu 16 czerwca 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie dotyczące diagnozy potrzeb młodzieży gimnazjalnej związanej z rozwojem ich kreatywności i wrażliwości oraz pomocą w wyborze ścieżki rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły. Biblioteka wraz z partnerami postanowiła kontynuować ideę zakończonego niedawno ogólnopolskiego projektu ,,Link do Przyszłości’’. Uczniowie ostatnich klas gimnazjów z małych miejscowości biorący udział w spotkaniach organizowanych w ramach projektu mogli porozmawiać z młodym, inspirującym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w jego pracy odgrywają nowe technologie. Poznali także zawody, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w przyszłości i wzięli udział w quizie, który pozwolił im zorientować się w aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy.
Chcemy kontynuować efekt tego przedsięwzięcia i zaplanować z pomocą instytucji partnerskich dalsze działania na rzecz młodzieży naszej Gminy. Żeby aplikować o środki na dalszą realizację planów Biblioteka nawiązała współpracę z Regionalnym Stowarzyszeniem Przedsiębiorców w Limanowej, Szkołami, Stowarzyszeniem ,, Remedium’’ w Tymbarku , Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Limanowej. W ramach projektu organizowane będą spotkania w bibliotekach z przedsiębiorcami tym razem z Powiatu Limanowskiego oraz wyjazdy studyjne do ich firm. Chodzi nam przede wszystkim o pomoc uczniom i ich rodzicom w podjęciu odpowiedzialnej decyzji dotyczącej wyboru szkoły i przyszłego zawodu a przede wszystkim kształtowaniu właściwych postaw. Bardzo ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby młodzieży niepełnosprawnej. Chcemy również w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Drugie życie książki’’ młodzi ludzie – wolontariusze włączyli się w tę akcję dostarczając książki osobom starszym, które z tych czy innych względów nie mogą przychodzić do biblioteki, a którzy chcą aktywnie włączyć się w życie czytelnicze. Poprzez ten projekt chcemy aby biblioteka stała się ośrodkiem aktywności lokalnej i miejscem spotkań ludzi w różnym wieku – mówią jedngłośnie pracownicy biblioteki.
W spotkaniu wzięli udział: Anna Miodyńska doradca Programu Rozwoju Bibliotek, Elżbieta Kawula Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu ,, Remedium’’ w Tymbarku, Lidia Chwastek – Biedroń pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, Andżelika Kraj- Smęda doradca zawodowy przy Zespole Szkół w Starej Wsi II, Magdalena Cepielik Bibliotekarz z Zespołu Szkół w Starej Wsi I, Jacenty Musiał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Lidia Piegza oraz Maria Trzupek Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.
Program Rozwoju Bibliotek prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Fundacja upowszechnia nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), działa na rzecz ułatwiania mieszkańcom małych miejscowości dostępu do informacji, wiedzy, kultury i edukacji oraz inspiruje i zachęca do wspólnego działania.
Oprócz Programu Rozwoju Bibliotek FRSI prowadzi także inne projekty wspierające rozwój z udziałem ICT, m.in.: „Nowe Technologie Lokalnie”, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, „O finansach… w bibliotece”, „RozPRACUJ to z biblioteką”, „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Projekty są skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów i osób poszukujących pracy – zainteresowanych możliwościami, jakie stwarzają nowe technologie, chcących zdobywać nowe umiejętności.
FRSI jest także współzałożycielem Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci”, działającej na rzecz zachęcenia osób starszych do aktywnego korzystania z Internetu. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej zainicjowała akcję „Polska Cyfrowa Równych Szans” na rzecz realizacji programu powszechnej edukacji cyfrowej dorosłych Polaków w ich lokalnych środowiskach. Jest także członkiem Telecentre-Europe, trzykrotnie pełniła rolę koordynatora polskiej edycji kampanii „Tydzień z Internetem”, w której wzięło udział ponad 22 tysiące osób. Jest sygnatariuszem Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych „Umiejętności dla przyszłości”.
W 2012 roku FRSI otrzymała nagrodę Komisji Europejskiej „E-inclusion Award”, przyznawaną za działania, dzięki którym więcej ludzi korzysta z nowoczesnych technologii. FRSI została nagrodzona za realizację Programu Rozwoju Bibliotek.
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego została założona w 2008 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
fot/żródło GBP Limanowa/biblioteki.org.pl