Wioletta Piasecka w Mszanie Dolnej

Wioletta Piasecka w Mszanie Dolnej

Autorka bajek, baśni, sztuk teatralnych i słuchowisk dla dzieci – Wioletta Piasecka gościła na rodzinnym pikniku w Mszanie Dolnej.

8 czerwca Park Miejski w naszym mieście zmienił się w królestwo dzieci! Współorganizatorem Rodzinnego Pikniku była Miejska Biblioteka, która zaprosiła do wspólnej zabawy z dziećmi Panią Wiolettę Piasecką, autorkę bajek, baśni, sztuk teatralnych i słuchowisk dla dzieci. Książki autorki cieszą się w naszej Bibliotece dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników, więc wszystkie dzieci, bardzo aktywnie uczestniczyły w baśniowych zgadywankach, grach, zabawach i konkursach. Przebranie autorki w strój wróżki gwarantowało spełnienie wszystkich wylosowanych przez dzieci wróżb. Dzieci prosiły autorkę o podpis na ulubionej książce lub na pamiątkowych plakatach przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Wioletta Piasecka urodziła się 4 czerwca 1970r. w Elblągu. Ukończyła Uniwersytet Gdański Wydział Historyczno-Filologiczny – Filologia Polska. Pracę magisterską napisała pod okiem prof. dr hab. Gertrudy Skotnickiej z dziedziny literatury dla dzieci i młodzieży. Temat pracy „Baśnie Hansa Chrystiana Andersena znane i nieznane – badania nad czytelnictwem.” Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych. Zadebiutowała w 1999 roku zbiorem pt. Zaczarowana kraina bajek, wydanym przez wydawnictwo Qvo Vadis. Znalazło się tam siedem utworów. W 2001r. po raz pierwszy ukazała się w Krakowie, wydana przez wydawnictwo Skrzat, biografia H.CH. Andersena pt. W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena. Jednak sukces wydawniczy i autorski przyniosła współpraca z wydawnictwem DROZD Elbląg, która zaowocowała serią pt. „Baśnie Wioletty Piaseckiej” Seria zawiera 12 zbiorów baśni, są to: Zaczarowane bąbelki, Bajka na dobranoc, Dwie Małgosie, Bajka o królewnie, Sześć życzeń Natalki, Dawno temu…, W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena, Włóczęga, Domek marzeń, Zasłużyć na fiołki. Baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej, Księżniczka dziecięcych serc, Ponadto baśń Dawno temu w Betlejem została wydana przez Wydawnictwo św. Wojciecha. W 2003r. miała debiut pierwsza sztuka teatralna pt. „O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba” zagrana przez agencję artystyczną Qfer, podczas uroczystego zakończenia Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Sztuka ta otrzymała również pierwszą nagrodę podczas ogólnopolskiego przeglądu sztuk teatralnych fArt w Kłodzku. W 2005r. książka Dawno temu… została uznana za najlepszą książkę roku i otrzymała główną nagrodę Fundacji Elbląg. W 2004r. Wioletta Piasecka za swoją twórczość otrzymała wpis honorowy w Złotej Księdze Ludzi Wielkiego Umysłu Talentu i Serca Fundacji Zdążyć z Pomocą w Warszawie.

fot/żródło MBP Mszana Dolna-oficjalna strona Wioletta Piasecka

Zobacz również