I Zjazd Limanowian za nami!

I Zjazd Limanowian za nami!

Pod honorowym patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzej Jeża w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbył się I Zjazd Limanowian. Celem spotkania rodaków limanowskich jest upamiętnienie rekoronacji łaskami słynącej Piety z Limanowej, która miała miejsce w dniu 22 czerwca 1983 r. oraz uczczenie przejazdu Ojca Świętego Jana Pawła II przez Limanową w dniu 16 czerwca 1999 r.

Rok 2014 jest bardzo ważny dla Polaków, bo to rok kanonizacji Jana Pawła II. Dla mieszkańców Limanowszczyzny jest to dodatkowo rok 100 lecia Bitwy Limanowskiej, a także 100 lecia urodzin Biskupa Piotra Bednarczyka. I Zjazd Limanowian rozpoczął się częścią artystyczną. Około godziny 10-tej w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej wystąpiły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 z Limanowej. Zespół „ Mini Limanowianie” zaprezentował układy taneczne Lachów Limanowskich.

Na ręce wybitnych osób związanych z Limanowszczyzną, organizatorzy wręczyli okolicznościowe medale upamiętniające I Zjazd Limanowian, a także 100 lecie Bitwy pod Limanową.

W gronie osób wyróżnionych znaleźli się m.in:

 • Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż
 • Proboszcz Parafii Bazyliki MBB w Limanowej dr Wiesław Piotrowski
 • Ks. Prałat Józef Poręba
 • Małgorzata Ruchała czterokrotna medalistka Mistrzostw Polski w biegach narciarskich
 • Dr Szymon Wroński pracownik naukowy uczelni krakowskich PAT i AWF autor  kilku monografii o Bazylice Limanowskiej, a także autor wielu publikacji prasowych    
 • Dr Jadwiga Postrożny utalentowana polska śpiewaczka operowa- Opery Wrocławskiej, wielokrotna laureatka konkursów międzynarodowych i krajowych
 • Wioletta Orczykowska, która zdobyła w 2013 roku dwa brązowe medale w Mistrzostwach Europy w Poznaniu, obecnie w Kadrze Narodowej.
 • Józef Leśniak żołnierz AK wieloletni pracownik Politechniki Wrocławskiej
 • Władysław Frączyk zasłużony animator kultury, artysta , poeta i pisarz limanowski
 • Wilhelm Mrożek właściciel Firmy Electrical, człowiek wielkiego serca, sponsor wielu imprez kulturalnych, charytatywnych i sportowych
 • Teresa Zabramny Prezes Stowarzyszenia Limanowska Akcja Charytatywna,
 • Ks. Stanisław Wojcieszak kapłan, twórca szlaków Papieskich w Beskidzie Wyspowym i Gorcach, historyk, pisarz, artysta malarz
 • Marian Mowca trener narciarstwa biegowego, współtwórca odkrycia talentu narciarskiego Justyny Kowalczyk

Pamiatkowy medal został wręczony takze dla:

 • Jacentego Musiała, promotora kultury, turystyki, twórcy szlaków Papieskich w Beskidzie Wyspowym i Gorcach
 • Profesora Piotra Gibasa w którego imieniu medal odebrała żona, Krystyna Gibas
 • Krzysztofa Młynarczyka Prezesa chóru Canticum Iubilaeum działającego przy Bazylice Limanowskiej laureata licznych konkursów ogólnopolskich
 • Ks. Jerzego Limanówkę przedstawiciela księży rodaków pracujących w różnych regionach Polski i świata
 • Krzysztofa Jarosza trenera narciarstwa biegowego LKS „Witów” z Mszany Górnej
 • Klaudie Kołodziej srebrnej i brązowej medalistce mistrzostw Polski młodzików w 2014r.
 • Małgorzatę Merkowską wieloletniego pedagoga, Przewodniczącą Rodziny Radia Maryja przy Bazylice Limanowskiej.

Po oficjalnym wręczeniu pamiątkowych medali, wystąpił zespół „Gorcanie” z Niedźwiedzia, który zaprezentował muzykę  ukazującą  piękno folkloru góralskiego powiatu limanowskiego.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz i msza św. w Bazylice M. B. Bolesnej w Limanowej pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża. W homilii ks. Biskup podkreślił wartości jakimi kierują się mieszkańcy limanowczyzny, które związane są z wiarą i pracowitością co jest zauważalne w różnych zakątkach gdzie udali się nasi rodacy. Ksiądz Biskup nawiązał także do osoby Biskupa Piotra Bednarczyka, którego wkład w rozwój kultu Matki Bożej Bolesnej był bardzo wielki i wyrażał się na różnych poziomach.

Po mszy św. uczestnicy udali się, by upamiętnić 100 lecie urodzin ks. Biskupa Piotra Bednarczyka. Pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie Bazyliki Limanowskiej ma upamiętniać postać ks. Biskupa Bednarczyka. Aktu jej poświęcenia dokonał Biskup Andrzej Jeż  a  jej odsłonięcia Starosta Limanowski  Jan Puchała wraz z Prezesem Stowarzyszenia Kulturalno Oświatowego Ziemia Limanowska Stefanem Hutkiem.

Następnie uczestnicy udali się na Plac Koronacyjny, gdzie odbywały się kolejne punkty I Zjazdu. Poczęstunek przygotowały Panie z Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi I oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Męciny.

W krużgankach ołtarza polowego placu można było oglądać prace prezentowane przez artystów pochodzących z terenu Powiatu Limanowskiego. Dodatkowo otwarte było Muzeum Parafialne, gdzie zgromadzono pamiątki związane z kultem Matki Bożej Limanowskiej w tym pamiątki po Biskupie Piotrze Bednarczyku.

Tego dnia dostępna była również makieta starej Limanowej z okresu przełomu wieku XIX i XX. Wiernej kopii dokonali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej klasy Technikum Budowlanego.

 Na zakończenie odbyły się koncerty w którym udział wzięli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej z Limanowej, zespół  „New Voices” działający przy Stowarzyszeniu Dla Środowiska w Łukowicy, Diecezjalne Warsztaty Muzyczne, a także Porębiański Ród z Poręby Wielkiej.

– Ten Zjazd Limanowian został zorganizowany, aby przede wszystkim zjednoczyć wszystkich mieszkańców Limanowszczyzny, zarówno tych mieszkających na miejscu, jak i tych którzy wyjechali dawno temu, ale ich serce tutaj pozostało. Dlatego chcemy, aby z roku na rok Zjazd Limanowian przybierał na sile i był naszym wspólnym świętem. Ale by tego dokonać potrzebujemy, aby wszyscy włączyli się w organizację tego wydarzenia. Chcemy, aby każdy bez względu na opcje polityczną, czy swoje przekonania brał w nim udział. Wspólnym mianownikiem ma być Limanowszczyzna!  Dlatego bardzo bym chciał, aby w kolejnych latach w organizację takiego zjazdu włączyli się także przedstawiciele samorządów lokalnych z terenu Limanowszczyzny, a przede wszystkim Burmistrz Miasta i Wójt Gminy Limanowa, ale także wiele organizacji pozarządowych działających na rzecz Limanowian. Niech to będzie Nasz Wielki Dzień, Dzień Limanowian! Niech taki zjazd nie dzieli, ale własnie połączy nas wszystkich, własnie o to będę zabiegał. – podsumował  I Zjazd Limanowian Jan Puchała Starosta Limanowski.

fot./żródło Powiat Limanowa

Zobacz również