Miasteczka rowerowe w powiecie limanowskim? Jest szansa

Miasteczka rowerowe w powiecie limanowskim? Jest szansa

Samorząd Województwa wspólnie z Małopolskimi Ośrodkami Ruchu Drogowego podpisał w czwartek porozumienie dotyczące budowy miasteczek ruchu drogowego (rowerowego) w województwie małopolskim. O tym, gdzie powstaną te obiekty, zadecyduje konkurs. Termin składania wniosków przez gminy mija 8 sierpnia tego roku.

Województwo Małopolskie coraz więcej uwagi poświęca rowerzystom. Świadczą o tym nie tylko ambitne plany stworzenia sieci autostrad rowerowych, ale także troska o kulturę jazdy. Właśnie dlatego zrodził się pomysł budowy miasteczek rowerowych w całym województwie.

– Rower staje się coraz modniejszy. Odpowiadamy na ten pozytywny trend konkretnymi inwestycjami. Do końca 2020 roku powstanie ponad 600 kilometrów tras rowerowych, które połączą najciekawsze miejsca w Małopolsce – przypomniał Marszałek Marek Sowa – Budowa miasteczek rowerowych to kolejne działanie, które zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo miłośników dwóch kółek – dodał.

Podpisane w czwartek porozumienie z Małopolskimi Ośrodkami Ruchu Drogowego, jakie ze strony Województwa podpisali: marszałek Marek Sowa oraz wicemarszałek Roman Ciepieli, zakłada budowę sieci miasteczek rowerowych w całym województwie.

Co ważne, dzięki tej inicjatywie w Małopolsce powstaną świetnie przygotowane obiekty. Na terenie tych miasteczek znajdą się wszystkie obowiązkowe znaki drogowe, skrzyżowania, śluzy rowerowe, a nawet fragmenty torowisk – wyliczał wicemarszałek Roman Ciepiela.

Przypomnijmy – konkurs dotyczący budowy miasteczek ruchu drogowego (rowerowego) w województwie małopolskim jest skierowany do gmin. Dofinansowanie, o jakie można się starać, to 50 proc. inwestycji – jednak nie więcej niż 300 tys. zł. Wnioski można składać do 8 sierpnia br., a ostateczne wyniki zostaną ogłoszone do 20 września br.

Środki na współfinansowanie zadania będą pochodzić od Małopolskich Ośrodków Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, które w ramach swojej działalności statutowej realizują zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Łączna kwota przeznaczona przez ośrodki na realizację zadania wynosi 3,5 mln zł.

fot./żródło województwo małopolskie

Zobacz również