Młodzieżowe drużyny pożarnicze gminy Mszana Dolna odpoczywały w Margoninie

Młodzieżowe drużyny pożarnicze gminy Mszana Dolna odpoczywały w Margoninie

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z terenu gminy Mszana Dolna wyjechały do Margonina (miasto/gmina w województwie wielkopolskim) na zasłużone wakacje. Wszystko w ramach porozumienia o wymianie młodzieży pomiędzy obiema gminami.

Podczas pobytu w Margoninie młodzież wzięła udział w szkoleniu na temat udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonym na terenie miejsca zakwaterowania pod fachowym okiem dh. Prezesa Wojciecha Burzyńskiego oraz dh strażaków z OSP Margonin.

– Podczas wakacyjnego pobytu uczestnicy zwiedziliśmy miejscowość Wągrowiec, w której znajduje się bifurkacja wągrowiecka – mówią uczestnicy wycieczki. Dwie rzeki – Wełna i Nielba – krzyżują się ze sobą, przepływając przez siebie wzajemnie. Nie łącząc swych wód, płyną dalej, każda w swoją stronę. Kilka kilometrów dalej Nielba wpada ostatecznie do Wełny. Także miłośnicy piramid znajdą w Wągrowcu obiekt godzien obejrzenia. Jest to grobowiec-piramida, w której spoczywa Rotmistrz. Franciszek Łakiński, oficer wojska polskiego. W latach 1808-1814 walczył w polskich oddziałach napoleońskich. Po tułaczce wojennej, w 1830 r. wrócił do kraju i osiadł w Wągrowcu. Udało się również zorganizować jednodniowy pobyt nad morzem – w Kołobrzegu. Młodzieżówka OSP zwiedzała również sam Margonin, poznając przy okazji historię miasta i jego kościoła.

Młodzież z gminy Mszana Dolna wzięła także czynny udział w uroczystościach z okazji powitania nowego wikariusza parafii w Kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Margoninie.

Opiekę nad uczestnikami sprawowali: dh – Prezes z OSP Lubomierz – Piotr Doll,  sołtys wsi Lubomierz Józef Gacek, dh Wojciech Gil Prezes OSP Olszówka,  dh Grażyna Żurek z OSP Olszówka, dh Piotr Żurek z tej samej jednostki oraz Ratownik Medyczny Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Jarosław Klęk z OSP Myślenice.

Zobacz również