Od 31 sierpnia bieżącego roku już nie tylko dzieci, ale każdy pieszy, poruszając się po zmierzchu poboczem, będzie musiał nosić odblaski. Temu kto prawo złamie grozi kara pieniężna nawet 3 tysiące złotych.
Art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym o treści:
„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”
Temu kto prawo złamie grozi kara pieniężna nawet 3 tysiące złotych, policjant może zastosować mandat, wniosek do sądu lub pouczenie. Policjanci w ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej będą przekazywali odblaski pieszym popełniającym wykroczenie z tego artykułu.
Obowiązek noszenia odblasków ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.
Statystyki rok rocznie pokazują, że co 2 ofiara śmiertelna na małopolskich drogach to pieszy i jest to największy odsetek w Polsce. Do wypadków z ich udziałem najczęściej dochodzi w godzinach wieczornych, kiedy widoczność człowieka na drodze jest znacznie ograniczona.
Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza.
Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o prawie 5 razy wcześniej!
Elementy odblaskowe to nie tylko kamizelki odblaskowe, ale też wszelkiego typu zawieszki, szelki, opaski, a także wszywki w ubraniach, plecakach, butach.
Mimo, iż przepis mówi o używaniu elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym to jednak zalecamy używanie wszędzie tam, gdzie przy drodze nie ma chodników dla pieszych.
fot./żródło KWP