Nawet 3000 złotych mandatu za brak odblasku. 31 sierpnia wchodzi ustawa

Nawet 3000 złotych mandatu za brak odblasku. 31 sierpnia wchodzi ustawa

Od 31 sierpnia bieżącego roku już nie tylko dzieci, ale każdy pieszy, poruszając się po zmierzchu poboczem, będzie musiał nosić odblaski. Temu kto prawo złamie grozi kara pieniężna nawet 3 tysiące złotych.

Art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym o treści:

„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”

Temu kto prawo złamie grozi kara pieniężna nawet 3 tysiące złotych, policjant może zastosować mandat, wniosek do sądu lub pouczenie. Policjanci w ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej będą przekazywali odblaski pieszym popełniającym wykroczenie z tego artykułu.

Obowiązek noszenia odblasków ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Statystyki rok rocznie pokazują, że co 2 ofiara śmiertelna na małopolskich drogach to pieszy i jest to największy odsetek w Polsce. Do wypadków z ich udziałem najczęściej dochodzi w godzinach wieczornych, kiedy widoczność człowieka na drodze jest znacznie ograniczona.

Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza.
Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o prawie 5 razy wcześniej!

Elementy odblaskowe to nie tylko kamizelki odblaskowe, ale też wszelkiego typu zawieszki, szelki, opaski, a także wszywki w ubraniach, plecakach, butach.

Mimo, iż przepis mówi o używaniu elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym to jednak zalecamy używanie wszędzie tam, gdzie przy drodze nie ma chodników dla pieszych.

fot./żródło KWP

Zobacz również