Pięciomiesięczny Maciej z Wilkowiska najmłodszym zdobywcą Potaczkowej

Pięciomiesięczny Maciej z Wilkowiska najmłodszym zdobywcą Potaczkowej

Odkryj Beskid Wyspowy. Kolejne spotkanie na Potaczkowej było okazją do przejścia widokowego szlaku im. Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego z Rabki Zdroju przez Potaczkowa, Adamczykową do Mszany Dolnej. Najmłodszym zdobywcą Potaczkowej został pięciomiesięczny Maciej Limanówka z Wilkowiska, a najstarszym 90 letni Tadeusz Kucz z Krakowa. Zobacz galerię zdjęć.

Z jednej strony Gorce, z drugiej wzniesienia Beskidu Wyspowego – takie właśnie widoki mogli podziwiać uczestnicy dziesiątego już spotkania w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Tym razem odkrywcy dotarli na Potaczkową. Główna grupa wędrowała długim czarnym szlakiem od strony Rabki, inni wybrali krótkie podejście z Podobina. W imieniu organizatorów pod milenijnym krzyżem turystów powitał doradca wójta gminy Niedźwiedź – Tadeusz Patalita.

Mszę świętą odprawił ks. Andrzej Farmułka z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Rabce. Oprawę nabożeństwa przygotował zespół „Porębiański Ród” wraz z kapelą Kaczory z Poręby Wielkiej. Po mszy świętej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie przy grillu. Zespół „Porębiański Ród” wykonał swoje najbardziej znane utwory, w tym „Którędy, którędy droga do Poręby…”

Pod presją zbliżającej się burzy rozstrzygnięto stałe konkursy. Upominki i dyplomy wręczyła dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Niedźwiedziu Jadwiga Zapała. W kategoriach wiekowych nagrody otrzymali pięciomiesięczny Maciej Limanówka z Wilkowiska oraz dziewięćdziesięcioletni Tadeusz Kucz z Krakowa. Turystą z najdalszego zakątka Polski okazał się Wiktor Komorowski, mieszkający w Szczecinie. Z kolei Katarzyna Skawska z Hull w Wielkiej Brytanii  odebrała nagrodę dla uczestnika z najdalszego zakątka świata. Jak na każdej górze, również na Potaczkowej, punktem programu był konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym. Najlepsi okazali się tym razem Stanisław Ryś z Podłopienia, Łukasz Kalec z Dobrej i Gabriela Bubula z Łososiny Górnej. Najmilszymi uczestnikami spotkania zostali wybrani Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej oraz Władysław Hanusiak z Jordanowa.

Na Potaczkowej przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz jednej z rodzin, poszkodowanych podczas powodzi w Kasince Małej. Udało się zebrać 2130 złotych, które przekazano sołtys Helenie Kani.

Trzeci weekend sierpnia zapowiada się dla odkrywców Beskidu Wyspowego bardzo pracowicie. Zaplanowano dwa wyjścia. W sobotę celem wędrowców będzie Jasień, w niedzielę spotkają się oni na Łopieniu. 

Zobacz również