Koszyce/Mszana Dolna. Gwardia Kasztelańska zaprezentowała się w Koszycach

Koszyce/Mszana Dolna. Gwardia Kasztelańska zaprezentowała się w Koszycach

W dniach 12—13 września w słowackich Koszycach odbyła się rekonstrukcja antyhabsburskiego powstania Jerzego I Rakoczego z 1644. Wydarzenie zostało zorganizowane przez słowackie stowarzyszenie Via Cassa.

Gwardia Kasztelańska dotarła tam na zaproszenie Mariána Kapinosa. W rekonstrukcji wzięły udział grupy odtwórstwa ze Słowacji, Czech, Polski i Ukrainy.

Pierwszy dień został przeznaczony na rozbicie obozu w Mestským Parku, przemarsz przez Koszyce oraz życie obozowe. Każdy mówił w swoim języku i znakomicie rozumiał innych słowiańskich rozmówców.

Na sobotę przypadła najważniejsza część wydarzenia. O 11:00 Gwardia Kasztelańska jako formacja piechoty wzięła udział w zajęciach musztry z pikinierami i muszkieterami. Popołudniem odbyła się bitwa o obóz, która mimo iście brytyjskiej pogody zgromadziła licznie mieszkańców. Oddziały muszkieterów, pikinierów i bateria artylerii doskonale dowodzone przez Mariána Kapinosa starły się z obrońcami obozu, a po bitwie ruszyliśmy wszyscy raz jeszcze staromiejskimi ulicami Koszyc.

Koszyce to drugie największe miasto Słowacji (240 tys. mieszkańców) z piękną, gotycką zabudową starego miastam. Przez wieki miasto stanowiło ważny punkt handlowy i administracyjny północnych Węgier i Słowacji.

Mamy nadzieję, że część grup, które poznaliśmy w Koszycach, będziemy mogli ugościć w Mszanie Dolnej podczas drugiej edycji Festiwalu Historycznego „Kasztel”.

Tekst: Michał Wójcik

Zdjęcia: Gwardia Kasztelaska, Juraj Gembicky

Więcej na: www.facebook.com/Gwardia.Kasztel

Zobacz również