Marszałek dołożył się do "drogi uzdrowiskowej"

Marszałek dołożył się do "drogi uzdrowiskowej"

1,4 mln złotych ma kosztować projekt budowy dróg, które połączą Porębę Wielką, gdzie mają powstać baseny geotermalne, z Rabką i Mszaną Górną. 700 tysięcy na ten cel dołożył zarząd województwa małopolskiego.

Projekt, który chce realizować starostwo powiatowe w Limanowej wraz z partnerami (gminami Mszana Dolna i Niedźwiedziem oraz Rabką) zakłada wybudowanie i wyremontowanie sieci dróg, które połączyłyby Porębę Wielką z Rabką oraz Koninę z Mszaną Górną.

W ten sposób kuracjusze, którzy chcieliby skorzystać z leczniczych solanek w Porębie Wielkiej, nie musieliby „nadrabiać” kilometrów, jadąc specjalnie do Mszany Dolnej, a stąd dopiero kierować się w stronę Niedźwiedzia.

– Zarząd województwa małopolskiego dołożył nam na ten cel 700 tysięcy złotych – mówi Jan Puchała, starosta limanowski.

– Środki te zostaną przeznaczone na dokumentację projektu, a w późniejszej jego fazie będziemy budować bardzo ważną i dla mieszkańców i dla kuracjuszy drogę z Rabki przez Porębę wielką do Mszany Górnej i Szczawy – kończy starosta.

Największe nakłady na wspomniany projekt poniesie samorząd gminy Mszana Dolna, który na ten cel przeznaczy 200 tyś. złotych. Na terenie gminy ma zostać wybudowane łącznie 2,5 km nowych dróg, które połączą Olszówkę z Porębą Wielką(1,4 km) oraz Koninę(gm. Niedźwiedź) z Mszaną Górną (1,1 km).

Miasto i gmina Rabka wybuduje 1 km nowej drogi. Natomiast gmina Niedźwiedź 3,4 km. – Pomysł ten jest bardzo śmiały – twierdzi Janusz Potaczek, Wójt Niedźwiedzia. Trzeba korzystać z nadarzającej się okazji jakim jest możliwość dofinansowania projektu tej inwestycji. Chcę tylko przypomnieć, że projekt zakłada nie tylko budowę sieci dróg, ale i remonty już istniejących. Dodatkowo ma być w nim ujęta linia wodociągu, która zostanie wykorzystana w docelowej inwestycji, jaką będą baseny geotermalne.

Projekt ten zakłada również budowę parkingów w pobliżu Ośrodka wczasów dziecięcych, a więc miejsca, gdzie mają być wybudowane baseny geotermalne. Dodatkowo zostanie odnowiony park podworski w Porębie Wielkiej. Projekt przewiduje budowę deptaków, parkingów, oświetlenia, małej architektury, remontu istniejących obiektów i ogrodzenia kamiennego.


Zobacz również