Powiat przeznaczył 110 tysięcy złotych na zabytkowe obiekty sakralne

Powiat przeznaczył 110 tysięcy złotych na zabytkowe obiekty sakralne

Rada Powiatu Limanowskiego zatwierdziła przekazanie 110 tysięcy złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie naszego powiatu.

– Zależy nam na przywróceniu świetności zabytkom znajdującym sie na obszarze Powiatu Limanowskiego. Dlatego na kwietniowej Sesji Rady Powiatu Limanowskiego podjęliśmy uchwałę dotyczącą ustalenia zasad przydzielania takich dotacji na renowację zabytków. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że zabytki to najcenniejsze ze źródeł informacji, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom – podsumowuje starosta Jan Puchała – Zarówno trudności formalne, jak i wysokie koszty remontu, zniechęcają właścicieli takich obiektów do podejmowania jakichkolwiek prac renowacyjnych. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy pomóc, przekazując to wsparcie. 

Pieniądze otrzymają:

– 50 tysięcy złotych zostanie przekazanych na prace konserwatorskie w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. W ramach prac remontowych wykonane zostanie renowacja elewacji, płaskorzeźb oraz figur, montaż dachówek mnich mniszka. 

– 20 tysięcy złotych dla kościoła w Ujanowicach. Kwota przeznaczona na izolację poziomą murów kościoła metodą PRINZ.

– 15 tysięcy złotych dla kościoła świętego Jana Ewangelisty w Pisarzowej. Dotację przeznaczy się tam na wymianę zepsutych zbutwiałych elementów konstrukcji dachu.

– 15 tysięcy złotych trafi do parafii pw. św. Antoniego Opata w Męcinie. Za tę kwotę wykonana zostanie konserwacja techniczna (zabezpieczenie i oczyszczenie) malowideł na stropie kaplicy.

– 10 tysięcy złotych w ramach dotacji celowej, zostanie przekazane do parafii św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy, na sporządzenie dokumentacji w tym projektu remontu, ekspertyzy i opinii konstrukcyjnej oraz przeciwpożarowej.

Wnioski o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane zabytków znajdujących się na terenie powiatu limanowskiego, były składane do 31 lipca 2014 roku. Zabytek musi być  wpisany do rejestru zabytków powiatu i posiadać istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturalne.

fot./żródło powiat Limanowa

Zobacz również