Rozbita grupa włamywaczy. Kradli paliwo z aut i złom w Małopolsce

Rozbita grupa włamywaczy. Kradli paliwo z aut i złom w Małopolsce

Limanowscy policjanci zatrzymali 4 mężczyzn, członków grupy przestępczej, którzy na swoim koncie mają kilkadziesiąt różnego rodzaju naruszeń prawa – przede wszystkim kradzieży oraz kradzieży z włamaniem. Straty jakie grupa spowodowała swoją działalnością oszacowano na ok. 40.000 zł.

Sprawcy, jak ustalono,  działali na  terenie powiatu limanowskiego ale w ich zainteresowaniu były także  m.in. powiaty tarnowski i nowotarski. Od sierpnia ubiegłego roku do marca tego roku, policjanci  z tych rejonów  zanotowali zwiększoną liczbę zgłoszeń  kradzieży i kradzieży z włamaniem do samochodów ciężarowych z których spuszczane było paliwo. Także właściciele licznych punktów skupu złomu  oraz okolicznych  firm zgłaszali włamania i kradzieże metali nieżelaznych. Straty za każdym razem szły w tysiące złotych. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ustalili, że za wszystkimi tymi przestępstwami stoi ta sama grupa osób.  

– Na początku września funkcjonariusze zatrzymali 4 sprawców, tworzących rodzinno – towarzyską grupę przestępczą. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 16 do 35 lat, mieszkańcy powiatu limanowskiego – informuje Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji

– Jak ustalono, sprawcy najczęściej  pod osłoną nocy włamywali się do pojazdów ciężarowych, skąd po zerwaniu zabezpieczeń zbiornika paliwa przepompowywali znaczne ilości oleju napędowego.  Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyźni dopuścili się co najmniej  kilkunastu włamań do samochodów, skąd skradli paliwo o łącznej wartości prawie 20 000 złotych – dodaje Ciarka.

Skradzione paliwo najczęściej wykorzystywali do własnych celów ale nie jest wykluczone że część skradzionego oleju trafiała do przygodnych nabywców.

Grupa trudniła się również kradzieżą wszelkiego rodzaju przedmiotów wykonanych z metali kolorowych.  Łupem padał zarówno złom z punktów skupu, jak również przewody energetyczne. Aby pozyskać  przedmioty z metali nieżelaznych ( miedzianych, aluminiowych itp.)  sprawcy  włamywali się np. do punktów skupu złomu, a następnie skradziony towar sprzedawali w takim samym punkcie ale w innym mieście . 

Na swoim koncie  sprawcy mają także włamanie do sklepu spożywczego skąd ukradli alkohol, wyroby tytoniowe,  karty do telefonów komórkowych oraz pieniądze z kasy.  Straty jakie grupa  spowodowała swoją działalnością oszacowano na ok. 40.000 zł.

– Do chwili obecnej zarzuca się im dokonanie aż 32 kradzieży z włamaniem i 11 kradzieży, ale jak przyznają policjanci prowadzący to postępowanie, zarzutów może być więcej.  Ustalono ponadto, że dwaj członkowie grupy dopuścili się pobicia innej osoby. Są również podejrzani o dokonanie przestępstw narkotykowych. Wobec jednego z zatrzymanych, 35-latka, Sąd Rejonowy w Limanowej zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.  Okazało się również, że jedna z  zatrzymanych osób nieletnich była poszukiwana w celu doprowadzenia do ośrodka wychowawczego – kończy rzecznik malopolskiej policji.

Zobacz również