Wiesław Janczyk o zawartej koalicji w powiecie. – Liczę na dobrą konstruktywną pracę całej Rady

Wiesław Janczyk o zawartej koalicji w powiecie. – Liczę na dobrą konstruktywną pracę całej Rady

– Mandat społeczny do tego, kto tworzy koalicję i współrządzi powiatem wypływa bezpośrednio z aktu wyborczego dokonanego przez mieszkańców przy urnie – mówi w rozmowie z nami Wiesław Janczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W poniedziałek została podpisana umowa o współpracy między Prawem i Sprawiedliwością, a KWW „Działajmy Wspólnie”. Oba ugrupowania uzyskały po 9 mandatów do Rady Powiatu.

Józef Budacz: Trudne były negocjacje z KWW „Działajmy Wspólnie”?

Wiesław Janczyk: Na chwilę obecną nie mogę nic powiedzieć, prócz tego, co zostało wyartykułowane w oświadczeniu przesłanym do mediów. Uzyskaliśmy wystarczające poparcie społeczne do tego, aby tworzyć koalicję i wspólnie rządzić powiatem. Wynik w wyborach, a więc zdobyte 9 mandatów w Radzie Powiatu nie dał szansy na samodzielne tworzenie władz.

JB: W myśl postanowienia i porozumienia koalicyjnego, jakie stanowiska po ukonstytuowaniu się rady obejmie PiS.

WJ: Panie redaktorze poczekajmy do czwartku. Wtedy odbędzie się sesja i tam w tajnym głosowaniu Radni ostatecznie uformują skład Zarządu i Prezydium Rady Powiatu uszanujmy ich wolę i niezbywalne kompetencje w tym zakresie, zarówno Pan jak i inne media, a przede wszystkim mieszkańcy wszystkiego się dowiedzą. Mogę zdradzić tylko tyle, że w toczonych rozmowach przywiązywaliśmy dużą uwagę do tego jaki będzie skład i Prezydium Rady, kto obejmie funkcję Starosty Wicestarosty i kto będzie dysponował większością na forum Zarządu, który jest organem wykonawczym i ma zasadniczy wpływ na podejmowane przez całą kadencję istotne decyzje.

JB: Pan na tej sesji oczywiście będzie obecny…

WJ: Bardzo bym chciał, ale w tym samym czasie są zaplanowane obrady Sejmu. W każdej chwili mogą odbywać się ważne głosowania w których często obowiązuje dyscyplina obecności i nie będzie to takie proste. Równolegle do posiedzenia Sejmu pracują komisje, gdzie zapadają ważne decyzje dla naszych obywateli.

JB: Jak pan sobie wyobraża współpracę z ugrupowaniem starosty. Choć była ona obecna w poprzedniej kadencji, to teraz PiS jest już równorzędnym partnerem i może odważniej niż do tej pory angażować się w kwestiach ważkich dla limanowszczyzny.

WJ: Liczę na dobrą konstruktywną pracę całej Rady z wykorzystaniem wszystkich najlepszych kompetencji i energii ludzi którzy ją tworzą.

JB: Priorytety jeżeli chodzi o następne 4 lata dla powiatu i regionu?

WJ: Zostały one zawarte i wyczerpująco objaśnione w programie z którym szliśmy do wyborów. Jest ich wiele. Nie zdołam ich wszystkich przywołać natychmiast na użytek tej rozmowy, ale esencja to bezpieczeństwo, praca, wsparcie rodziny, podniesienie jakości świadczeń zdrowotnych, tworzenie lepszych warunków i zachęt dla przedsiębiorców, działających w obszarze produkcji i usług,  dla rolnictwa, poprawa jakości komunikacji i dostępności regionu i wiele innych spraw niezbędnych do odczuwalnego wzrostu standardów życia w naszym pięknym regionie.

Dziękuję za rozmowę.

Fot.janczyk.pl

Zobacz również