Mszana Dolna. Lektorzy przyjęli błogosławieństwo

Mszana Dolna. Lektorzy przyjęli błogosławieństwo

67 nowych ministrantów Słowa Bożego – lektorów, ma dekanat mszański. W minioną sobotę w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej podczas uroczystej mszy św. zostali pobłogosławieni przez dziekanów mszańskiego dekanatu- ks.Marka Wójcika i ks.Jerzego Raźnego.

Zanim jednak młodzi chłopcy z 10 parafii po raz pierwszy mogli założyć białe alby, uczestniczyli w długim, bo trwającym ponad dwa miesiące, przygotowaniu. Przez kolejne 9 sobót spotykali się w Domu Parafialnym przy kościele św. Michała w Mszanie Dolnej. Na kilka godzin musieli zapomnieć, że mają wolną od nauki sobotę. Słuchali z uwagą i skrupulatnie notowali trudne zagadnienia z teologii duchowości przybliżane przez ks. Marka Pitalę z parafii Bożego Miłosierdzia w Mszanie Dolnej.

O pięknie liturgii i jej właściwym przygotowaniu mówił do przyszłych lektorów wikariusz z Niedźwiedzia – ks. Tomasz Nowak, zaś o dziejach sztuki sakralnej opowiadał ks. Gracjan Hebda z Kasiny Wielkiej. O Piśmie Świętym ciekawie i mądrze mówił do kandydatów ks. Tomasz Stec od św. Michała. Czuwający nad całością przedsięwzięcia ks. Konrad Kozioł z Kasinki Małej, zadbał też o praktyczne przygotowanie przyszłych lektorów –  o prawidłową dykcję i fonetykę w szczególności zadbała Monika Antosz-Grodzicka, polonistka i dziennikarka lokalnej telewizji internetowej, zaś śpiewać uczył mszański organista Piotr Wójcik. 

O godzinie 10 rozpoczęła się uroczysta liturgia – mszę św. w intencji nowych lektorów i ich bliskich sprawowało aż 7 kapłanów.  Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu mszańskiego ks. Marek Wójcik w asyście ks. Jerzego Raźnego – proboszcza parafii św. Michała w Mszanie Dolnej, a także ks. Jana Wróbla – proboszcza parafii w  Koninie, ks. Mariana Bańskiego – proboszcza z Mszany Górnej, ks. Zdzisława Sawki, duszpasterza z Łętowego oraz księży wikariuszy – Gracjana Hebdy i Konrada Kozioła.
Podniosły i uroczysty charakter miał też sam obrzęd błogosławieństwa – wywoływani z imienia i nazwiska kandydaci na lektorów podnosili się z zajmowanych miejsc i głośno odpowiadali; JESTEM, dając tym świadectwo gotowości do pełnienia roli czytającego Słowo Boże. Chwilę później podchodzili do głównych celebransów i klęcząc z dłonią na księdze Pisma Świętego przyjmowali błogosławieństwo. W homilii dziekan Marek Wójcik mówił o ważnej roli lektorów w naszych parafialnych wspólnotach.

Zwrócił uwagę, że lektorem nie jest się tylko przy ołtarzu – lektor, nawet bez alby, winien się wyróżniać kulturą zachowania, dobrocią, pięknym, bez wulgaryzmów, językiem. Kaznodzieja poprosił też na koniec nowych lektorów, by zerwali z niedobrą tradycją w mszańskim dekanacie, że lektorem jest się tylko do chwili ukończenia gimnazjum – jesteście mile widziani przy ołtarzu, mówił ks.Marek Wójcik, także jako uczniowie szkół średnich i studenci, a nawet, w przyszłości, jako mężowie i ojcowie.
I na koniec jeszcze trochę statystyki – najliczniejszą grupą nowych lektorów może pochwalić się jedna z najmniejszych wspólnot dekanatu mszańskiego, parafia w Koninie. Ks.proboszcz Jan Wróbel cieszy się z aż 12 pobłogosławionych w sobotę lektorów. Tylko jednego mniej (11) mają sąsiedzi z Niedźwiedzia. 

Parafia w Kasince Małej wzbogaciła się o 10 lektorów. To podium, a poza nim kolejne miejsca zajęły wspólnoty parafialne z Kasiny Wielkiej i od św. Michała z Mszany Dolnej po 7 lektorów, Mszany Górnej – 6,  Poręby Wielkiej – 5, Mszany Dolnej ( Miłosierdzie Boże)- 4,  Łętowego- 3 i Raby Niżnej- 2. Po uroczystościach był jeszcze czas na wspólną fotografię, gratulacje rodziców, dziadków i rodzeństwa. W niedzielę, 14 grudnia, wielu nowych lektorów „zadebiutowało” na ambonce w swoich kościołac

Zobacz również