Zapraszamy wszystkich widzów do obejrzenia fabularyzowanego dokumentu, który opowiada o konspiracji zbrojnej, jaka miała miejsce na ziemi limanowskiej w 1944 roku. przedstawione w filmie epizody nawiązują do ścieżki historycznej, która we wrześniu została otwarta w Słopnicach.
Sceanriusz do filmu opracował Przemysław Bukowiec, członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.
W filmie zatytułowanym „Ścieżka…Śladami konspiracji w Beskidzie Wyspowym” wystąpili również pozostali członkowie stowarzyszenia: Konrad Domiter, Janusz Jurowicz, Michał Jurowicz, Stanisław Mazurek, Dariusz Ociepka, Paweł Sułkowski, Krzysztof Szubryt i Sławomir Szubryt.
Niektórzy z aktorów – rekonstruktorów wcieliło się w kilka ról w prezentowanym filmie, który ma zachęcić wszystkich zainteresowanych historią i nie tylko do odwiedzenia ścieżki historycznej, która we wrześniu tego roku została otwarta w Słopnicach.
W filmie zostały przedstawione cztery epizody, będące luźną formą rekonstrukcji wydarzeń, jakie miały miejsce w 1944 roku na ziemi limanowskiej.
Dla Polaków był to dalszy czas zmagań z niemieckim okupantem. Od początku wojny w 1939r. powstało wiele organizacji konspiracyjnych, których celem była walka o niepodległość kraju. Jedną z nich była Armia Krajowa. Początkowo Związek Walki Zbrojnej i konspiracja cywilna polegająca na zdobywaniu informacji na temat działalności okupanta. Z czasem przerodziła się w konspirację zbrojną a od lutego 1942r. pod nazwą Armia Krajowa, jako podziemne Wojsko Polskie na obszarze okupowanego kraju pod zwierzchnictwem polskiego rządu na wychodźstwie w Londynie.
Władze III Rzeszy nieuchronnie prowadziły politykę wynaradawiania, dążącą do stopniowej zagłady Narodu Polskiego. Przykładem takiej działalności było Generalne Gubernatorstwo, które miało stać się miejscem zagłady milionów Polaków. Stolicą GG był Kraków. Tereny położone na południe, przechodzące w pasma Beskidów i Tatr, stały się miejscem ucieczki wielu działaczy i żołnierzy walczących o niepodległość. Jednym z takich miejsc było pogranicze Beskidu Wyspowego i Gorców. Beskidzkie Lasy oraz Gorczańskie pasma górskie stały się domem dla kilkuset żołnierzy.
W 1944r. na obszarze między Gorlicami na Nowym Targiem funkcjonował Inspektorat Armii Krajowej Nowy Sącz o kryptonimie „Niwa”. Na jego czele stał ppłk Stanisław Mirecki ps. „Pociej”. Na terenie Inspektoratu istniały cztery Komendy Obwodu, obejmujące: Gorlice, Nowy Sącz, Limanową i Nowy Targ.
W 1944 rok, kiedy zostały zainicjowane przygotowania do akcji „Burza”, Ziemia Limanowska stała się najbardziej dogodnym miejscem na obozowanie partyzanckich oddziałów Armii Krajowej. Miejscowa Komenda Obwodu pod dowództwem kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa” stworzyła warunki do przygotowań w ramach szkolenia do akcji „Burza”.
Fot.:Przemysław Bukowiec