"Święto Zawodów" w ZSTIO w Limanowej. Relacja

"Święto Zawodów" w ZSTIO w Limanowej. Relacja

Rozmowy z doradcami zawodowymi i uczniami, którzy już kształcą się w swoim ulubionym zawodzie. Na te i inne atrakcje mogła liczyć młodzież, która w czwartek odwiedziła ZSTIO w Limanowej. Odbyło się tam "Święto Zawodów". Relacja.

Już trzeci rok z rzędu ponad 1000 gości przybyło do „Mechanika” na Święto Zawodów. Impreza była kierowana do gimnazjalistów, aby pomóc im w podjęciu trudnej decyzji jaką jest wybór przyszłego zawodu. Święto Zawodów to impreza promująca wyłącznie kształcenie zawodowe. 

– W tym roku zależało nam, by młodzież, ucząca się w naszej szkole mogła pokazać gimnazjalistom swoje branżowe umiejętności w formie krótkich, ale ciekawych zadań, tak aby czas spędzony na imprezie był jak najbardziej efektywny – mówi Grażyna Szumilas gospodarz imprezy. 

 

Gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił w sterowaniu silnikami przy użyciu sterownika PLC, sianiu kwiatów, rysunku w zakresie projektowania architektury krajobrazu, toczeniu wyrobów z tworzywa na obrabiarce CNC, łączenia prostych obwodów elektrycznych. Uczniowie z technika mechatronika prezentowali sterowanie układem elektropneumatycznym. Mechanicy  na swoim stoisku eksponowali różne metody spawania. Informatycy pokazywali zagrożenia jakie mogą wynikać z niezabezpieczonych sieci. Wrażenie na uczniach zrobiło studio fotograficzne wraz z możliwością obróbki zdjęć w programach graficznych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko promujące kierunek opiekunka dziecięca. Przyszłe nianie razem z małymi pociechami przygotowywały bukiety z kwiatów i cukierków. W ofercie kierunków dla dorosłych prezentowały się również floryści i opiekunowie medyczni. Uczniowie z technika weterynarii na swoim stoisku prezentowali możliwości pielęgnacji pieska. Uczniowie ze szkół o profilu gastronomicznych zaprezentowali swoje umiejętności m.in. w zakresie zjawiskowego carvingu oraz dekoracji cukierniczych.  Każda ze szkół ma bardzo bogatą i różnorodną ofertę edukacyjną także z branży turystyczno – gatronomicznej i usługowej. 

Corocznym punktem spotkania była możliwość porozmawiania z doradcami zawodowymi z PUP w Limanowej. W Święcie Zawodów wzięły udział szkoły, które biorą udział w  projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” współfinansowanym jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wyposażenie w nowoczesny sprzęt do nauki zawodu, bezpłatne atrakcyjne kursy branżowe, zajęcia rozwijające, staże – wizyty zawodoznawcze oraz staże wakacyjne z możliwością wypłaty stypendium to wszystkie działania projektowe mają na celu dać młodym ludziom możliwość zdobycia dobrego zawodu w odpowiednich warunkach. 

W tym roku po raz pierwszy wyszliśmy z inicjatywą do lokalnych przedsiębiorców.  Z rozmowy z przedsiębiorcami wynika, że oceniają oni bardzo pozytywnie działania podejmowane w ramach  projektu. Dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy mamy możliwość zrealizować setkę staży  wakacyjnych dla uczniów. Uważamy, że jest to ogromna szansa dla młodzieży, umiejętności które zdobędą z pewnością wzbogacą wiedzę i umiejętności które zdobyli podczas nauki w szkole zawodowej. Dzięki działaniom projektowym niespełna 1800 uczniów wzięło udział w stażach- wizytach zawodoznawczych oraz 88 uczniów w stażach wakacyjnych – podsumowuje Krzysztof Młynarczyk Powiatowy Koordynator Projektu.

 

W ZSTiO zaszczycili swoją obecnością m.in. Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, Urszula Nowogórska -Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego, Stanisław Szudek – Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, Jan Puchała – Starosta Powiatu Limanowskiego, Mieczysław Uryga – Wicestarosta Powiatu Limanowskiego, Artur Krzak – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej, Anna Cuper – Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej, Piotr Grześków – Inspektor ds. promocji projektu w regionie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz dyrektorzy szkół, biorących udział w projekcie.

 

Serdecznie dziękujemy nauczycielom za przygotowanie atrakcji dla zwiedzających, mediom za objęcie patronatu oraz sponsorom Pawłowi Bielowi z Karczmy Dębowe Wrota i Zdzisławowi Puchowi z Jackówki za wsparcie. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i zapraszamy na Targi Edukacyjne, które odbędą się w marcu w naszej szkole.

Tekst:organizatorzy.

Zobacz również