W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród Top Inwestycje Komunalne 2015.
Nagrodzonych – Czerwionka-Leszczyny, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Katowice, Łódź, Mszana Dolna, Olsztyn, Sopot i Wrocław – wyróżniono za najlepsze praktyki inwestycyjne w samorządach. Uroczysta gala towarzyszyła Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu – największej imprezie biznesowej w Europie Środkowej, która odbywa się od 20 do 22 kwietnia w Katowicach.
Samorząd terytorialny w Polsce odgrywa szczególną rolę w zmianach, jakie przeżywa nasz kraj. Dzięki takim inwestycjom żyje nam się lepiej i wygodniej. Wpływają one na atrakcyjność tych miast, regionów i całego kraju. Wraz z Portalem Samorządowym pokazujemy takie dobre przykłady – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator EEC. Wiemy jak ważne są spotkania biznesu i samorządu. Z tych spotkań wynika wiele konkretnych inwestycji – dodał.
Zdaniem redaktora naczelnego serwisu Portalsamorzadowy.pl Rafała Kergera inwestycje komunalne to najważniejsze zadanie samorządu w ubiegłej i trwającej perspektywie finansowej UE. – Dzięki Top Inwestycjom Komunalnym tworzymy bazę najlepszych inwestycyjnych praktyk inwestycyjnych w polskich samorządach – to bodaj najważniejszy walor konkursu.
Najwięcej głosów czytelników serwisu Portalsamorzadowy.pl otrzymała rewitalizacja zabytkowego osiedla patronackiego kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. Burmistrz tego miasta Wiesław Janiszewski podkreślił, że w jego samorządzie postawiono na jakość życia mieszkańców.
– Ta inwestycja dotyczy perełki architektonicznej miasta. W tym obszarze jest olbrzymi potencjał turystyczny, rekreacyjny, a także promocyjny – zaznaczył.
Dziękując za wyróżnienie prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przypomniał, że miasto ma w swoich granicach 15 jezior. Nad jeziorem Ukiel powstaje nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny.
Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi podkreślił, że władze miasta pokazują, jak zrewitalizować stary teren pofabryczny, jak wpuścić świeże pomysły do miasta.
Bolesław Żaba, wójt Mszany Dolnej powiedział, że w przypadku Mszany Dolnej oraz gmin partnerskich docenione zostały działania proekologiczne, ograniczenie niskiej emisji.
– Zrealizowaliśmy do tej pory 2300 instalacji solarnych. Realizujemy drugą część projektu – kolejne 1400 instalacji solarnych – zapowiedział Bolesław Żaba.
Głos zabrał także Marcin Krupa, prezydent Katowic: – Mam nadzieję, że najszczęśliwszy okres w jego życiu przed nim, nie spocznie na laurach i zrealizuje jeszcze wiele ciekawych inwestycji – powiedział.
Nagrody wręczali m.in. Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW, Olgierd Dziekoński, minister w kancelarii Prezydenta, europoseł Jan Olbrycht oraz Sławomir Majman, prezes PAIiZ.
Źrtódlo:UG Mszana Dolna