Nasza publikacja dotycząca pozostawienia na stanowisku sekretarza miasta Michała Barana przez Burmistrza Mszany Dolnej Józefa Kowalczyka odbiła się szerokim echem. Pisaliście Państwo maile w tej sprawie, bo Waszym zdaniem nie do końca sprawa jest jasna.
Redakcja dotarła do pisma z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: Wydział Prawny i Nadzoru, w którym udzielono odpowiedzi Panu Burmistrzowi Miasta Mszana Dolna Józefowi Kowalczykowi w odpowiedzi na jego pismo z dn. 09.02.2015 roku.
W odpowiedzi Dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru stwierdził, że przeniesienie Zastępcy Burmistrza na stanowisko Sekretarza Miasta (czyt. Pan Michał Baran) odbyło się zgodnie z właściwymi przepisami regulującymi tę materie tj. ustawy z dn. 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych, w tym w szczególności art. 23 ust.1 przywołanej ustawy.
Pismo z Wydziału Prawnego i Nadzoru Wojewody Małopolskiego
Po szczegółowej analizie powyższego pisma budzi wątpliwość czy art.23 ust.1 zawarty w rozdz. 2 ustawy „O pracownikach samorządowych” z dn.21 listopada 2008 roku: „Nawiązanie z pracownikiem samorządowym zatrudnianym na podstawie umowy o pracę stosunku pracy i zmiana tego stosunku pracy” może mieć zastosowanie przy przeniesieniu pracownika na inne stanowisko gdy Z-ca Burmistrza nie jest zatrudniony na umowę o pracę, a na podstawie powołania.
Ponadto należy dodać, że znowelizowana ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła z dniem 1 września 2013 roku obligatoryjny nakaz przeprowadzenia konkursu na stanowisko sekretarza miasta bez jakichkolwiek zwolnień z obejścia zapisów tej ustawy. A obecny sekretarz miasta został powołany na pełnioną obecnie przez siebie funkcję z dniem 1 lutego 2014 roku.
Nie jesteśmy odosobnieni w tym stwierdzeniu. Artykuł zamieszczony na portalu kadry.info.pl zatytułowany „Czy wójt, zastępca wójta oraz skarbnik są urzędnikami„. Autor artykułu stwierdza jednoznacznie i tu cyt.:
(…)Do pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru (wójt) oraz powołania (zastępca wójta, skarbnik) nie stosuje się przepisów rozdziału 2 ustawy o pracownikach samorządowych (nawiązanie stosunku pracy z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę) oraz art. 39 ust. 2 – tzn. nie umieszcza się tych stanowisk (wybór i powołanie) w regulaminie wynagradzania (art. 772 § 5 Kodeksu pracy).(…)
Fot.gorce24.pl