Sekretarz pozostał na stanowisku, ale mogła zostać złamana ustawa

Sekretarz pozostał na stanowisku, ale mogła zostać złamana ustawa

Nasza publikacja dotycząca pozostawienia na stanowisku sekretarza miasta Michała Barana przez Burmistrza Mszany Dolnej Józefa Kowalczyka odbiła się szerokim echem. Pisaliście Państwo maile w tej sprawie, bo Waszym zdaniem nie do końca sprawa jest jasna.

Redakcja dotarła do pisma z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: Wydział Prawny i Nadzoru, w którym udzielono odpowiedzi Panu Burmistrzowi Miasta Mszana Dolna Józefowi Kowalczykowi w odpowiedzi na jego pismo z dn. 09.02.2015 roku.

W odpowiedzi Dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru stwierdził, że przeniesienie Zastępcy Burmistrza na stanowisko Sekretarza Miasta (czyt. Pan Michał Baran) odbyło się zgodnie z właściwymi przepisami regulującymi tę materie tj. ustawy z dn. 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych, w tym w szczególności art. 23 ust.1 przywołanej ustawy.

Pismo z Wydziału Prawnego i Nadzoru Wojewody Małopolskiego 

Po szczegółowej analizie powyższego pisma budzi wątpliwość czy art.23 ust.1 zawarty w rozdz. 2 ustawy „O pracownikach samorządowych” z dn.21 listopada 2008 roku: „Nawiązanie z pracownikiem samorządowym zatrudnianym na podstawie umowy o pracę stosunku pracy i zmiana tego stosunku pracy” może mieć zastosowanie przy przeniesieniu pracownika na inne stanowisko gdy Z-ca Burmistrza nie jest zatrudniony na umowę o pracę, a na podstawie powołania.

Ponadto należy dodać, że znowelizowana ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła z dniem 1 września 2013 roku obligatoryjny nakaz przeprowadzenia konkursu na stanowisko sekretarza miasta bez jakichkolwiek zwolnień z obejścia zapisów tej ustawy. A obecny sekretarz miasta został powołany na pełnioną obecnie przez siebie funkcję z dniem 1 lutego 2014 roku.

Nie jesteśmy odosobnieni w tym stwierdzeniu. Artykuł zamieszczony na portalu kadry.info.pl zatytułowany „Czy wójt, zastępca wójta oraz skarbnik są urzędnikami„. Autor artykułu stwierdza jednoznacznie i tu cyt.:

(…)Do pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru (wójt) oraz powołania (zastępca wójta, skarbnik) nie stosuje się przepisów rozdziału 2 ustawy o pracownikach samorządowych (nawiązanie stosunku pracy z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę) oraz art. 39 ust. 2 – tzn. nie umieszcza się tych stanowisk (wybór i powołanie) w regulaminie wynagradzania (art. 772 § 5 Kodeksu pracy).(…)

Fot.gorce24.pl

Zobacz również