Złożyli hołd tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem i ofiarom Katynia

Samorządowcy miasta i gminy Mszana Dolna oddali hołd tragicznie zmarłym 5 lat temu nad Smoleńskim niebem, a także ofiarom Katynia. Z tej okazji już po raz trzeci odbył się również "Sztafetowy Bieg Katyński”.

Startując w zawodach oddali hołd ponad 22 tysiącom żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, urzędników państwowych zamordowanych w 1940 roku przez rosyjskie NKWD oraz 96 przedstawicielom polskich elit z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej koło Smoleńska w 2010 roku.

Sportowe zmagania zostały poprzedzone złożeniem wiązanek z kwiatów w biało-czerwonych barwach oraz zapaleniem zniczy przez przedstawicieli władz gminnych i miejskich Mszany Dolnej.

Nie zabrakło wśród oddających hołd radnych powiatowych, proboszczów mszańskich parafii, koła PiS oraz delegacji szkół i przedszkoli pod obeliskiem  upamiętniającym ofiary sowieckiego totalitaryzmu, jak również członków tragicznego lotu do Smoleńska. W ich intencji została odmówiona modlitwa.

Miejscem sportowej rywalizacji  był stadion LKS Witów Mszana Górna oraz tereny do niego przylegające.  Przed rozpoczęciem zawodów Zbigniew Jarosz, nauczyciel ZPO w Mszanie Górnej, przybliżył młodzieży informacje związane z „mordem katyńskim” i „katastrofą smoleńską”.

Na starcie w kategorii szkół podstawowych stanęły drużyny z: Glisnego, Kasiny Wielkiej, Mszany Górnej nr 1, Raby Niżnej, Łostówki, Łętowego, Mszany Dolnej nr 1, Mszany Dolnej nr 2 oraz Olszówki.

Dystans 4×800 m najszybciej pokonała sztafeta z Olszówki (Kinga Gackowiec, Marcelina Żurek, Jakub Czyszczoń, Dariusz Potaczek) przed Kasiną Wielką (Joanna Kopytek, Karolina Kaleta, Marek Rapta, Krystian Faron) oraz Łostówką (Paulina Chorągwicka, Paulina Niedośpiał, Kacper Myszogląd, Jan Kordeczka).

W kategorii szkół gimnazjalnych zawodnicy pokonali dystans 8×800 m. Wygrała sztafeta z Kasiny Wielkiej (Justyna Popławska, Weronika Kaleta, Arkadiusz Drąg, Paweł Rapta).

Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Mszany Górnej (Anna Zasadni, Gabriela Dawiec, Maciej Kordeczka, Paweł Piekarczyk). Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Raby Niżnej (Emilia Gacek, Magdalena Knowa, Łukasz Gackowiec, Daniel Wacławik). Miejsca czwarte i piąte zajęli gimnazjaliści z Mszany Dolnej.

Trzy najlepsze drużyny w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjalnych zostały nagrodzone pucharami, medalami i dyplomami. Pozostałym sztafetom wręczono pamiątkowe dyplomy.

III Sztafetowy Bieg Katyński odbył się pod patronatem Wójta Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaby przy wsparciu Burmistrza Miasta Mszana Dolna Józefa Kowalczyka.

Źródło:UG Mszana Dolna