Mija właśnie ćwierć wieku, od historycznych pierwszych wolnych Wyborów Samorządowych w powojennej Polsce. 25 lat temu, w niedzielę 27 maja 1990 roku na podstawie ustawy z 8 marca 1990 roku o Samorządzie Terytorialnym, mogliśmy sami decydować o naszych „małych ojczyznach”.
Miedzy innymi w tym dniu wybierano 29 osób, które weszły do Rady Miasta i Gminy Mszana Dolna. Młodszym może wydawać się to abstrakcją, ale kiedyś miasto i gmina Mszana Dolna działały jako wspólna jednostka samorządowa. Czas płynie szybko i warto cofnąć się 25 lat wcześniej, żeby przypomnieć sobie, kogo wówczas wybrano na miejsko-gminnych radnych:
- Miasto Mszana Dolna – 8 radnych (Stanisław Dziętło, Eugeniusz Kowal, Zbigniew Kurek, Edward Liszka, Kazimierz Łabuz, Jan Mikołajko, Bogdan Surówka, Jakub Szynalik)
- Glisne – 1 radny (Jan Łazarczyk)
- Kasina Wielka – 4 radnych (Stanisław Chrustek, Kazimierz Kubowicz, Józef Lulek, Bolesław Żaba)
- Kasinka Mała – 4 radnych (Czesław Filipiak, Stefan Nawara, Franciszek Stożek, Stanisław Zięba)
- Lubomierz – 3 radnych (Jan Adamczyk, Julia Krzysztofiak, Józef Pajdzik)
- Łętowe – 1 radny (Kazimierz Pajdo)
- Łostówka – 2 radnych (Jan Chorągwicki, Franciszek Ogiela)
- Mszana Górna – 3 radnych (Stanisław Białoń, Józef Dawiec, Jan Kuc)
- Olszówka – 2 radnych (Józef Chorążak, Jan Kościelniak)
- Raba Niżna – 1 radny (Tadeusz Patalita).
W środę 6 czerwca 1990 roku, w budynku na ul. Piłsudskiego 2 (obecnie zasiada tam burmistrz Józef Kowalczyk) odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady. Pierwszym Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Mszana Dolna został Zbigniew Kurek. Ustalono również, że w Zarządzie Miasta i Gminy Mszana Dolna zasiądzie 6 osób (Stanisław Dziętło, Czesław Filipiak, Kazimierz Kubowicz, Jan Kuc, Józef Lulek, Tadeusz Patalita). Na drugiej sesji, 20 czerwca 1990 roku, wybrano Burmistrza Miasta i Gminy Mszana Dolna. Został nim Edward Liszka.
Warto dodać, że jedynym radnym który nieprzerwanie sprawuje swą funkcję do dnia dzisiejszego, jest Jan Chorągwicki z Łostówki.
Tekst: Rafał Kubowicz