Bezprecedensowe wybory sołtysa w Kasinie Wielkiej

Bezprecedensowe wybory sołtysa w Kasinie Wielkiej

Niewielkie zainteresowanie towarzyszyło wyborom na sołtysa Kasiny Wielkiej. Kandydatów było dwóch. Adam Wrzecionek, radny Gminy Mszana Dolna oraz Rafał Kubowicz, V-ce prezes Stowarzyszenia "Lubogoszcz"działającego w miejscowości oraz członek Zarządu LGD " Piękna Ziemia Gorczańska.

Kasina Wielka była do niedzieli (14 czerwca) jedynym sołectwem w gminie Mszana Dolna, w którym mieszkańcy nie wybierali swojego sołtysa. I tak zapewne pozostanie jeszcze przez dwa tygodnie. Gdy podliczono oddane w niedzielę głosy, okazało się, że padł remis. Bowiem po podliczeniu oddanych głosów, okazało się padł remis 32:32.

Do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kasinie Wielkiej przyszło niewiele ponad 80 osób. A więc wymaganego quorum nie było (240 osób). Na sali miejscowej remizy zabrakło pełniącego jeszcze funkcję sołtysa i jednocześnie Wójta Gminy Mszana Dolna – Bolesława Żaby. – Sprawy osobiste zatrzymały wójta – tłumaczyła jego absencje Z-ca Wójta – Katarzyna Szybiak. Dodając, że ma nadzieję nie popełnić błędu do którego doszło przy wyborach na sołtysa w Łętowem.

Po sali przechodził tylko cichy szmer. Niektórzy zadawali sobie pytanie, czy aby wójt poważnie traktuje wybory, których termin sam wyznaczył, a jako ustępujący sołtys nie powinien przedstawić sprawozdania ze swojej działalności (Bolesław Żaba od 1984 roku pełni funkcje sołtysa Kasiny Wielkiej).

Po 15 minutach oczekiwania, prowadząca te wybory Katarzyna Szybiak zarządziła II termin wyborów. Wybrano bardzo sprawnie komisje skrutacyjną, a z sali padły tylko dwie kandydatury radnego gminy Mszana Dolna Adama Wrzecionka i Rafała Kubowicza, V-ce prezesa działającego w miejscowości stowarzyszenia „Lubogoszcz”. Bardzo szybko uporano się również z kandydatami do 7.osobowej Rady Sołeckiej.

Pierwszy swój program wyborczy przedstawił Adam Wrzecionek. W kilkuminutowym wystąpieniu mówił o swoim doświadczeniu samorządowym, a także zwrócił uwagę na potrzeby mieszkańców, które nie powinny pozostać bez echa. Te najpilniejsze jego zdaniem, to dojazdy do dróg osiedlowych i tu cyt. „Uda mu się te sprawy załatwić dzięki temu, że jestem radnym i mam znajomości w gminie”.

Z kolei Rafał Kubowicz mówił o swojej wieloletniej pracy społecznej w klubie sportowym, a także o turystycznej roli jaką powinna odgrywać na mapie Polski Kasina Wielka. Obiecał również zmianę wizerunku pełnienia służebnej funkcji sołtysa i zaprosił obecnych na sali do uczestnictwa w zawodach rangi Mistrzostw Małopolski MTB, które 2 sierpnia będą odbywały się u stóp góry Lubogoszcz.

Kończąc swoje wystąpienia obydwaj kandydaci podziękowali za poparcie i oddane na nich głosy, jednocześnie zapewniając, że dołożą wszelkich starań, aby sumiennie wypełniać obowiązki sprawowanej przez siebie funkcji sołtysa.

Po odbyciu procedury głosowania – podliczono głosy. W sumie oddano 69 głosów, z czego 64 były ważne. Jest remis. Obaj kandydaci zdobyli po 32 głosy. Zaskoczenia nie krył Rafał Kubowicz. Z kolei mniej zadowolony był drugi z kandydatów i raczej pewny swej wygranej Adam Wrzecionek. 

Konsternacja! Zapis ze statutu sołectwa Kasina Wielka mówi: „W przypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów a ich wejście przewyższałoby określony w niniejszym statucie skład organu na nie obsadzone miejsce przeprowadza się dodatkowe głosowanie”.

Problem polega na tym iż na sali w momencie ogłaszania wyników było 15 osób. Może rzuty karne, może rzut monetą – padały podpowiedzi od nielicznie już publiki. Może różne. To tylko te bardziej kulturalne – ironiczne „docinki”.

Prowadząca obrady Katarzyna Szybiak, zadecydowała  o ponownym przeprowadzeniu wyborów w późniejszym terminie. 

Powtórne wybory odbędą się za dwa tygodnie – 28 czerwca (niedziela) o godzinie 10.00 w remizie OSP w Kasinie Wielkiej. Kandydatami będą tylko już głosowane kandydatury: Rafała Kubowicza i Adama Wrzecionka.

Precedens wyborów na sołtysa, kiedy kandydaci uzyskają taką samą liczbę głosów do tej pory w gminie Mszana Dolna nie miał miejsca. Ewenementem były niedzielne wybory w Kasinie Wielkiej. Bowiem nie zdarzyło się aby kandydaci uzyskali taką samą liczbę głosów zarówno w wyborach bezpośrednich jak i w głosowaniu na zebraniach wiejskich.

Wyniki wyborów na Sołtysa:

1).   Rafał Kubowicz – 32 głosy

2).   Adam Wrzecionek – 32 głosy

Wyniki wyborów do Rady Sołeckiej:

1).   Maria Buksa – 46 głosów

2).   Bolesław Jania – 44 głosy

3).   Michał Lulek – 39 głosów

4).   Czesław Drąg – 38 głosów

5).   Anna Puto – 37 głosów

6).   Henryk Pietrzak – 36 głosów

7).   Marcin Wiśniowski – 35 głosów. 

Zobacz również