Rozpoczęli akcję i zdobyli Lubogoszcz

Rozpoczęli akcję i zdobyli Lubogoszcz

Mimo upału inauguracja szóstej edycji akcji Odkryj Beskid Wyspowy była bardzo udana. Na szczyt Lubogoszczy turyści mieli do wyboru trzy szlaki zielony z Mszany Dolnej, czarny z Kasinki Małej i czerwony z Kasiny Wielkiej.

Gości na szczycie Lubogoszczy powitali Burmistrz Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk wraz z radnym Rady Miasta oraz Jerzy Kościelny – Zastępca Dyrektora Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

Mszę Świętą przy Krzyżu będącego repliką Krzyża z Pass Pardoii w Dolomitach odprawił  ks. Jerzy Raźny Proboszcz  z Parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Oprawę muzyczną Mszy zapewniła orkiestra dęta OSP w Mszanie Dolnej z kapelmistrzem Piotrem Rataj  i przedstawiciele Zespołu  Regionalnego  „Olszowianie” z Olszówki. 

Przypomniano  pobyt Św. Jana Pawła II na Lubogoszczy / 21 czerwca 1973 roku/ , który jako biskup i kardynał Karol Wojtyła często wędrował po Beskidzie Wyspowym i Gorcach .                                   

Po wspólnym zdjęciu uczestnicy złazu przeszli do Bazy Lubogoszcz, gdzie Organizatorzy Miasto Mszana Dolna i Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej przygotowali bogaty program.  Najpierw turyści posili się  bardzo smacznym żurkiem lubogoszczańskim, a następnie uczestniczyli w licznych konkursach i  konkurencjach sprawnościowych.

Na scenie wystąpili laureat licznych ogólnopolskich konkursów Piosenki Turystycznej  Zespół Zośka C Dur z Dobrej oraz Zespół Regionalny „Olszowianie” pod kierownictwem Bogusławy Pajdzik.                                                                                          

Spośród ponad 700  rzeszy turystów najmłodszym  zdobywcą Lubogoszczy okazał  się  15 miesięczny Jacek Mitka z Krakowa, a najstarszym 75 letni Tadeusz Gronkiewicz ze Skomielnej Białej. Z najdalszego zakątka Polski przybyły Kamila Kowalewska z Zambrowa oraz  Elżbieta Sieteska-Nielepkowicz z Warszawy .                                

W konkursie Wiedzy o Beskidzie Wyspowym i pszczelarstwie zwyciężyli  Piotr Koza z Dobrej przed  Stanisławem  Adamczyk z Mszany Dolnej i  Stanisławem  Kuligiem z Łapanowa.    Najmilszą Lubogoszczy wybrano W konkursie  wiedzy o samorządzie lokalnym wyróżnienie otrzymał  Przemysław Wardyński z  Mszany Dolnej. Najmilszą Lubogoszczy wybrano Lucynę Surówkę z Mszany Dolnej , a najmilszym Janusza Matogę z Mszany Dolnej.         

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody z rąk Burmistrza Miasta Mszana Dolna Józefa Kowalczyka i Z-cy Przewodniczącej Rady Miasta Agnieszki Sasal.

Za tydzień w sobotę 20 czerwca nocne wyjście na Ćwilin, a w niedzielę 21 czerwca na Księżą Górę .

Wkrótce materiał filmowy z akcji.

Zobacz również